CoronaVac Hakkında…

CoronaVac Hakkında…

CoronaVac hakkında… Çin tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı SinoVac henüz üçüncü faz denemelerini tamamlamış değildir. Türkiye Faz-3 denemelerini tamamlamamış aşıdan 50 milyon doz sipariş vermiştir.

CoronaVac hakkında…

Çin tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı SinoVac henüz üçüncü faz denemelerini tamamlamış değildir. Türkiye Faz-3 denemelerini tamamlamamış aşıdan 50 milyon doz sipariş vermiştir.

Ülkemizde de çalışmaları devam edecek olan SinoVac aşısı, Ocak ayına giriş yapmadan sağlık çalışanlarına uygulanacaktır.

coronavac-asisi-hakkinda.jpg

Nedir bu CoronaVac aşısı? Gelin hep birlikte öğrenelim…

İnaktif virüs (eski bir yöntemdir) tekniğine göre hazırlanan aşıda, virüs insan vücuduna verilir. Bu sistem sayesinde vücut hastalığa bağışıklık kazanır.

MRNA yöntemi ise daha sistematik, yeni bir yöntemdir. Biontech/Pfizer ve Moderna aşıları bu yöntem ile geliştirilmiş.

Bu aşılar kolaylıkla üretilme kapasitesine sahipken, SinoVac aşısını üretmek için tavuk yumurtasına ihtiyaç duyuluyor.

Çin menşeli Sinovac aşısının CEO'su Yin Weidong, Mart ayına kadar çok daha fazla doz aşı üretimi gerçekleştireceklerini söyledi.

FAZ-3 AŞAMASI GERÇEKLEŞMEDİ

Faz-3 denemesini tamamlamamış olan aşı, Türkiye’de ücretsiz bir şekilde yapılırken, Çin’de para karşılığı yapılmakta. Pekin’de bir hastane, 300 dolar veren kişilerin aşı yaptırabileceğini ve her gün binlerce kişinin aşı olmak için sıraya girdiklerini anlatıyor.

Çin’de yaşayan birçok insan onaylanmamış bu aşıyı yaptırırken, sağlık çalışanları Faz-3 aşaması yapılmadığı için bu konuda biraz tedirgin.

coronavac-asisi-hakkinda-002.jpg

Çinli bir doktor, onaylanmamış aşının yapılmasını delilik olarak yorumlarken, bu tür aşıların uzun vadeli yan etkiler ortaya çıkarabileceğini söyledi.

SinoVac aşısının Faz-3 çalışmaları Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da sürüyor.

Çin menşeli aşı, diğer aşılardan avantajlı olarak normal buzdolabı sıcaklığında saklanabiliyor.

Haber Editörü

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.