Çocuğum Yerinde Durmuyor!

Çocuğum Yerinde Durmuyor!

Çocuğum yerinde durmuyor. Her şeyden çabuk sıkılıyor. Dikkat eksikliği var diyorsanız tüm bu belirtiler, sebepleri ve tedavisi yazımızda…

Çocuğum yerinde durmuyor. Her şeyden çabuk sıkılıyor. Dikkat eksikliği var diyorsanız tüm bu belirtiler, sebepleri ve tedavisi yazımızda…

Dikkat eksikliği yaygın olarak okul öncesi ve okul döneminde görülen önemli bir sorundur. Dikkat eksikliği özellikle okul hayatının başlamasıyla kendini göstermektedir. Küçük yaşlarda ise çocuk oyuncaklardan çabuk sıkılır ve onları hemen parçalamak ister. Ödev yapmayı sevmez, uzun süre aynı aktiviteyi yapmakta zorlanırlar. Ödev yaparken sürekli çeşitli bahanelerle kaçmaya çalışırlar. Büyükleriyle birlikte masada çalışmak isterler. Sınıfta da dersi dinlemekte zorlanırlar. Çevreden gelen en ufak bir ses bile dikkatlerini dağıtmaya yeter.

dikkat-eksikligi.jpg

YAZILARI BOZUK, DEFTER DÜZENLERİ YOKTUR

Yazıları bozuk, defter düzenleri yoktur. Sınıfta sürekli eşyalarını kaybederler. Öğretilenler çabucak akıllarından silinir. Okumaktan ve yazmaktan hiç haz etmezler. Kendilerine uygun çalışma düzeni bulmaları imkansızdır. Hikaye kitaplarında dahi sıkılırlar. Sınavlarda sabırsızlıklarından dolayı sık sık hatalar yaparlar ve kötü not alırlar.

Okul öncesi dönemde dikkat eksikliği pek fazla fark edilmeyebilir. Çocukların genelinde bu özellikler olduğu için aileler tarafından anlaşılmayabilir. Fakat ders dışında da çocuğunuz çabuk sıkılıyor ve sorumluluk almaktan kaçıyorsa çocuğunuzda dikkat bozukluğu olabilir demektir.

cocuklarda-hiperaktivite.jpg

ÇOCUĞUM BU PROBLEMİ NASIL AŞAR?

Çocuğum bu problemi nasıl aşar? diyorsanız tedavi yollarına başvurmalısınız. Dikkat eksikliğinde psikoterapi ya da medikal tedavi uygulanabilir. Bazen de her iki tedavi birlikte kullanılır. Uygun ilaçlar psikiyatri tarafından verilir ve çocuk ailesi tarafından gözlem altına alınır. Hareketleri izlenir ve psikolojik destek verilir.

Tedavinin amacı çocuğun farkındalığına katkı sağlamak, öfke kontrolünü nasıl sağlayacağını öğretmek ve özdenetimini güçlendirmektir. Bazen 6-8 seans arası sürse de bazı çocuklarda bu süre artabilir. Burada önemli olan ailenin çocuğa yaklaşımıdır. Sevgi her zaman en etkili ilaçtır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.