Çin Aşısı Olan Biri Daha; Yan Etkilerini Yaşamadım!

Çin Aşısı Olan Biri Daha; Yan Etkilerini Yaşamadım!

Çin aşısı olan biri daha; yan etkilerini yaşamadım! Türkiye'de aşılama başlamadan önce gönüllüler aşı hakkında değerlendirmede bulunuyor.

Çin aşısı olan biri daha; yan etkilerini yaşamadım!

Türkiye’nin Çin’den sipariş verdiği SinoVac aşı testine, gönüllü olarak Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan’da katıldı. 2 doz aşı yaptırdıktan sonra belirgin bir sağlık problemi yaşamadığını söylüyor.

ozlenen-ozkan-gonullu-asi-yaptirdi.jpg

28 Aralık günü SinoVac aşısının Türkiye’de olacağı açıklayan Fahrettin Koca, aşılama çalışmalarının da aynı gün başlayacağını söyledi. Bu konuda endişeli olan vatandaşlar aşıyı yaptırıp yaptırmama konusunda kararsız kaldı.

Çin menşeli aşının gönüllü aşılama çalışmasına katılan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, aşıyı yaptırdıktan sonra baş ve kas ağrısı dışında sağlık problemi yaşamadığını aktardı.

Kendisi dışında eşi Prof. Dr. Ömer Özkan’ında aşı yaptırdığını söyleyerek, antikor seviyelerinin yüksek olduğunu, kendilerinde gözlemlenen etkilerin ne denli uzun süreceği hakkında fikir sahibi olmadığını ve elde edilen sonuçların yerinde ve iyi olduğunu aktardı.

KAS VE BAŞ AĞRISI DIŞINDA İYİYİZ

"Kas ve baş ağrısı dışında iyiyiz" diyen Özkan, aşı yaptırdıktan sonra eşinin ve kendisinin ciddi bir sağlık problemi yaşamadığını, aşıyı 2 doz halinde yaptırdıklarını ifade etti.

ozlenen-ozkan-gonullu-asi-yaptirdi-002.jpg

Aşının ciddi bir yan etkisi olmadığını, aşılama olan merkezlerde ve hastanelerde, gönüllülere uygulandığı süre zarfında böyle bir durumun meydana gelmediğini söyledi.

Sözlerini sürdüren Özkan, aşı olduktan sonra hastalığa yakalanan kişilerin, virüsü ağır geçirmediği ve bunun insanlara ümit vaat ettiğinin altına çiziyor. Salgına karşı en güçlü silahın aşı olduğunu aksetti.

AŞI GENİŞ KİTLEYE UYGULANMAZSA ESKİ YAŞANTIMIZA DÖNEMEYECEĞİZ

"Aşı geniş kitleye uygulanmazsa eski yaşantımıza dönemeyeceğiz" diyen Özkan, ailesinde koronavirüse yakalananların olduğunu ifade ederek, hastalığı atlatmış olmalarına rağmen antikor seviyelerinin kendi antikor seviyelerinden yüksek olduğunu söylüyor.

Aşının bağışıklık sistemini üzerinde de etkili olduğunu da belirtti.

ozlenen-ozkan-gonullu-asi-yaptirdi-005.jpg

Aşı olmak istemeyenlere seslenerek, bir kişinin lafına bakıp binlerce insanın ondan etkilenmesini doğru bulmadığını, çevredeki sözlere kulak tıkanması gerektiğini söylüyor.

Özkan, bu aşamada sadece bilim insanlarının söylediklerine kulak asılmasını, aksi taktirde eski gülere dönülemeyeceğini vurguluyor.  

Aşını geniş kitleye uygulanmasını, salgının ekonomi ve eğitimi ciddi biçimde etkilediğini, bu salgının ancak aşı yoluyla önüne geçileceğini, aşı olunduğu taktirde eski günlerin yakında olduğunu ifade etti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.