Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçesi Görüşüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bütçesi Görüşüldü

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi görüşüldü.MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, TBMM'de Çevre ve şehircilik bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Depreme karşı önlem vurgusu yaptı, hazırlıklı olmalıyız çağrısı yaptı. Acil adımları sıraladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesi görüşüldü.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, TBMM'de Çevre ve şehircilik bakanlığı bütçesi üzerine konuştu. Depreme karşı önlem vurgusu yaptı, hazırlıklı olmalıyız çağrısı yaptı. Acil adımları sıraladı.

Sadir Durmaz şöyle konuştu:

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 2021 yılı bütçesi 2020 yılına göre yüzde 19 oranında artırılarak 3,3 milyar Türk lirası olarak belirlenmiştir. Kentsel dönüşümden sosyal konutlara, altyapı çalışmalarından millet bahçelerine, sıfır atıktan iklim değişikliğine, akıllı şehirler ve korunan alanların artırılması gibi daha pek çok konuda binlerce proje yürüten, çalışmalar yapan bir Bakanlık için söz konusu bütçe elbette yeterli olamayacaktır. Bir de doğal afetlerden kaynaklanan sıkıntıları düşündüğümüzde bütçenin yanı sıra öngörülü planlamalara ve akılcı yöntemlere ihtiyaç olduğu tartışmasızdır.

Bize göre de zaten şehircilik sadece ekonomik bir faaliyet alanı olmayıp her şeyden önce bir medeniyet tahayyülüdür. Biz şehirlerimizi, toplumu dünden yarına bağlayan ve millet olma bilincinin yeşerip gelişeceği mekânlar olarak değerlendiriyoruz. Aynı zamanda toplumların şehirlere kültürlerini, toplumsal düzenlerini, yaşayış ve geleneklerini yansıttıklarına inanıyoruz. Şehirciliğe dair kültürel birikimimizin en temel öğesi doğayı ve çevreyi koruyarak şehirler ve yerleşimler oluşturmak ve sürdürülebilirliğini sağlamaktır.

Çevre ve şehir ilk bakışta birbirinin zıttı, birbirini yok eden anlayışların yan yana gelmesi gibi görünse de bizim kültür ve medeniyetimiz bu iki alanı dengeli bir şekilde birleştirmeyi başarmıştır. Son yıllarda Bakanlığın çalışmalarında bu dengenin korunmaya çalışıldığını görmek elbette memnuniyet vericidir.

Değerli milletvekilleri, geçtiğimiz iki yıl dünyada ve ülkemizde doğal afetlere çok fazla maruz kaldığımız, çok canlar yitirip çok bedeller ödediğimiz bir dönem olmuştur. Doğayla yaşadığımız çevre ile kentlerimizi uyumlu hâle getirmezsek, doğal afetlere karşı tedbirlerimizi almazsak önümüzdeki yıllarda da benzer acılara maruz kalacağımız acı bir gerçektir.

Sizler de takdir edersiniz ki insanla doğa arasındaki ilişkide bir denge söz konusudur ve maalesef 21'inci yüzyıl bu dengenin doğa aleyhine bozulduğu bir yüzyıl olmuştur. Nüfus artışı ve buna bağlı artan talepler, yaşamın devamlılığını sağlayan havanın, suyun, toprağın hiç olmadığı kadar kirlenmesine, kirletilmesine neden olmuştur.

cevre-ve-sehircilik-bakanligi.webpDünya bu konunun artık geçiştirilemeyeceğini fark etmiş, önüne geçilemeyen tüketim karşısında geri dönüşüm ve atık yönetimi sektörünü önceliğine almıştır. Bizim de başarılı örneklerini gerçekleştirdiğimiz geri dönüşüm ve atık yönetimi konularına daha fazla kaynak aktarmamız isabetli olacaktır. İnsanı ve doğayı merkezine alan doğal afetlerle ilgili tüm çalışmaları tamamlanmış, yaşanabilir kentler kurgulamalıyız.

Türkiye'nin tamamını kapsayacak bir çalışma yaparak fay hatları, dere yatakları, kıyı şeritleri, tarım alanları ve doğal yapılar gibi imara uygun olmayan alanlar tespit edilip yerleşime kapatılmalı, üst ölçekli planların tamamlanması suretiyle yer seçiminde yaşanan karmaşa giderilmeli, düzenli kentleşmenin altyapısı oluşturulmalıdır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.