Bulaşıcı Hastalıkları Orman Yangınları Kolaylaştırıyor!

Bulaşıcı Hastalıkları Orman Yangınları Kolaylaştırıyor!

Bulaşıcı hastalıkları orman yangınları kolaylaştırıyor! ABD’li bilim insanları yaptıkları araştırmada, orman yangınlarının bulaşıcı hastalıkları tetiklediğini ve bu hastalıkların taşınmasını kolaylaştırdığını ifade ettiler.

Bulaşıcı hastalıkları orman yangınları kolaylaştırıyor!

ABD’li bilim insanları yaptıkları araştırmada, orman yangınlarının bulaşıcı hastalıkları tetiklediğini ve bu hastalıkların taşınmasını kolaylaştırdığını ifade ettiler.

Orman yangınları, bulaşıcı hastalık riskini artırıyor. İddiayı ortaya atan ABD’li bilim adamları, orman yangınlarının neden olduğu tahribatın ve dumanın bulaşıcı hastalık riskini artırdığını iddia etti.

ABD’li araştırmacılar dumanda bulunan mikropları yakalamak için yeni teknikler kullandıklarını ifade ettiler. Havada yayılan 100’den fazla mantar ve 900’den fazla bakteri çeşidi buldu.

orman-yanigini.jpg

ABD’de yayınlanan Science dergisinde çalışmayı Idaho Üniversitesi’nden Dr. Leda Kobziar, bugüne kadar yapılan çok az çalışma içerisinde buldukları mikrop çeşitlerinin etkileyici olduğunu dile getirdi.

yangin-orman.jpg

Bulunan canlı organizmaların yangından hemen önce aynı ortamda mevcut olmadığını dile getiren DR. Kobziar, yanmadan kaynaklı rüzgâr ve dumanın mikrobu uzak noktalara taşıyacağını belirtti.

DUMAN ÇOK SAYIDA MİKROBU TAŞIYOR

Toprağın içinde yer alan mikroorganizmaların yangın sonrası çıkan dumandaki partikülü hızlandırdığını belirten bilim insanları, yangınların 300 metre yukarısında çokça bakteri bulduklarını ve bunların birçoğunun canlı olduğunu dile getirdi.

abd-yangin.jpg

Öte yandan araştırmacılar, dumanda bulunan bakterilerin varlığını kanıtlasalar da bu bakteri ve mikrobun uzun süre hayatta kalıyor olması büyük sorun teşkil ediyor. Bu sorun insanlık için de büyük tehdit oluşturuyor.

“ASTIMI TETİKLEYEBİLİYOR”

Araştırma yapan Doktor Kobziar, duman üzerinde yaptıkları çalışma sonucunda astımı tetikleyebilecek çok sayıda mikrop bulduklarını dile getirdi.

yangin.jpg

Bugüne kadar göz ardı edilen bu gerçekler, daha önce yapılan başka araştırmalarda da kanıtlandı. Geçmişte yapılan benzer araştırmalar fırtına ve kasırgaların da bulaşıcı hastalıkları uzun bir süre başka bir mesafeye taşıyabildiklerini gösterdi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.