Boğaziçi Eylemleri Nereye Gidiyor? LGBT ve HDP İçin Çağrı Yaptılar!

Boğaziçi Eylemleri Nereye Gidiyor? LGBT ve HDP İçin Çağrı Yaptılar!

Boğaziçi eylemleri nereye gidiyor? LGBT ve HDP için çağrı yaptılar!Boğaziçi'ne atanan Rektör Melih Bulu’nun ardından çıkan olaylar yön mü değiştiriyor.

Boğaziçi eylemleri nereye gidiyor? LGBT ve HDP için çağrı yaptılar!

Boğaziçi Üniversitesine atanan Rektör Melih Bulu’nun ardından çıkan olaylar yön mü değiştiriyor.

2 Ocak 2021 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Profesör Doktor Melih Bulu Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atandı. Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi üniversitesindeki akademisyenler ve öğrenciler Melih Bulu’yu protesto etti. Protestoların dozunu artırması sonucu olaylara polis müdahale etti. Boğaziçi Üniversitesinde çıkan olaylar sonucu polis 17 kişiyi gözaltına aldı. İçişleri Bakanlığı’nın konuya ilişkin yaptığı açıklamada, gözaltına alınan şahısların yalnızca ikisinin okulda öğrenim gören öğrencilerden olduğu diğerlerinin terör örgütü bağlantılarının olduğu belirtildi.

bogazici-eylem.jpg

GEZİ PARKINI TAKLİT Mİ EDİYORLAR?

Gezi parkını taklit mi ediyorlar? Boğaziçi Üniversitesinde devam eden protestolar2013 yılında meydana gelen Gezi Parkı eylemlerinin kopyası olmaya başladı.

Boğaziçi Üniversitesinde eylem yapan protestocular yaptıkları eylem çağrıları ile konuyu atanan rektörden başka bir noktaya çekmeye başladı.

En son Boğaziçi Üniversitesindeki dayanışma gruplarından gelen eylem çağrısı ise, yapılan protestolar nereye doğru gidiyor sorusunu sordurdu. Eylem çağrısında rektörü protesto etmek dışında her şey var.

LGBT – HDP ÇAĞRISI

LGBT – HDP çağrısı! Boğaziçi Üniversitesindeki dayanışma grupları 21 Ocak tarihinde gerçekleştirecekleri protestolar için çağrıda bulundu. Dayanışma gruplarının yaptığı çağrıda LGBT üyelerinin sesini duyurma talebi ve HDP’ye atanan kayyumlar için çağrı yapıldı.

bogazici-eylem-001.jpg

Yapılan çağrıda şu cümlelere yer verildi:

“Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmış olan kayyum için yaptığımız protestolarla birlikte büyüyen eylemlerde sesimize ses oldunuz. Kayyumlarla iradesi çiğnenmiş olan üniversite bileşenleri, bizim bu dayanışma sayesinde direnişine devam ediyor ve kayyumlar gidene kadar da bu direniş devam edecek. Hakları gasp edilen yalnızca Boğaziçi öğrencileri değildir.

bogazici-eylem-002.jpg

BOĞAZİÇİ’NDEN KAYYUMLARA NASIL GELDİ KONU?

Boğaziçi’nden kayyumlara nasıl geldi konu? Dayanışma gruplarının yaptığı açıklama ve eylem daveti HDP’li Belediyelerin kayyum mevzusunu da gündemine aldı. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“İradesi çiğnenmiş gençleri, belediyelerine kayyum atanmış olan kürt halkını, yoksulluk yüzünden ezilen emekçileri, inkâr edilen ve ötekileştirilen kadınları, LGBT’li olanları ve daha nicesinin seslerini duyurmaları için bu kayyumcu zihniyete karşı yapacağımız basın açıklamasına ve sonra yapacağımız konuşmaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.