Boğaziçi Eylemleri Ankara'dan Sonra İzmir’e Sıçradı

Boğaziçi Eylemleri Ankara'dan Sonra İzmir’e Sıçradı

İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan eylemler, Ankara'dan sonra İzmir'e sıçradı... İşte haberin tüm ayrıntıları...

Boğaziçi eylemleri Ankara'dan sonra İzmir’e sıçradı. İstanbul Boğaziçi Üniversitesi'nde başlayan eylemler, Ankara'dan sonra İzmir'e sıçradı. Ankara Üniversitesi'nin Boğaziçi Üniversitesi'ne destek vermesinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi akademisyenleri de başlayan eylemlere destek gösterdi.

Ankara Kızılay meydanında toplanan bir grup, Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan rektör atamasına tepki göstermek için yürüyüş yapma kararı aldı. Ankara Kızılay meydanında başlayan eylemler emniyet güçleri tarafından bastırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'yu rektör olarak atamasından sonra Ankara'da da eylem gösterileri başladı. Ankara Kızılay meydanında yaşayan eyleme polis ekipleri müdahale etti. Uyarılara kulak asmayan birçok kişi gözaltına alındı.

bogazici-destek.jpeg

İzmir’de Melih Bulu’yu Protesto Etti

İzmir’de Melih Bulu’yu protesto etti. Ankara dışında İzmir'de Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaylara destek verdi. İzmir'de bir grup Boğaziçi Üniversitesi'nde yaşanan olaylara tepki gösterirken Melih Bulu'nun istifa etmesi gerektiğini söyledi. Öte yandan İzmir'de basın açıklaması yapmak isteyen bir grup emniyet güçleri tarafından dağıtıldı.

Ankara'da Boğaziçi üniversitesini destek olmak amacıyla yapılan eyleme polis biber gazıyla müdahale etmek zorunda kaldı. Yapılan uyarılara kulak asmayan bir grup gözaltına alındı.

Eyleme kalkışan kişilerin Ankara Çankaya Belediyesi önünde basın açıklaması yapmasına polis ekipleri izin vermedi. Eylemi kısa sürede bastırmak isteyen polisler, protestocuların bir an önce dağılması gerektiğini söyledi.

Müdahaleye kulak asmayan bir grup ara sokaklara dağıldı. Bunun üzerine polis ekipleri birçok kişiyi gözaltına almak zorunda kaldı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü: ‘Sosyal Medyada Yayılan Haberlere İtibar Etmeyin, Her Şey Hukuk Çerçevesinde İşliyor’

Ankara Emniyet Müdürlüğü: ‘Sosyal medyada yayılan haberlere itibar etmeyin, her şey hukuk çerçevesinde işliyor.’ Ankara'dan sonra İzmir'den de Boğaziçi Üniversitesi'ne destek geldi. Alsancak ilçesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup Boğaziçi Üniversitesi'ne destek vererek basın açıklaması yapmak istediklerini söyledi.

Saat 18.00'da İzmir Alsancak İlçesi Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde toplanan bir grup, kayyum rektör atamasına karşı olduklarını, bu kararın derhal geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Polis ekiplerinin uyarılarına cevap vermeyen grup, eylem yapmaya devam etti. Bunun üzerine emniyet güçleri birçok kişiyi gözaltına aldı.

Yapılan eylemden sonra Ankara Emniyet Müdürlüğü konuya ilişkin açıklamada bulunarak, eylemcilerin uyarılara rağmen dağılmadığını, polis ekiplerine fiziki ve sözlü saldırının gerçekleştiğini, bundan dolayı 30 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Gözaltına alınan kişiler hakkında işlem başlatıldığını söyleyen Ankara Emniyet Müdürlüğü, şahısların avukatları ile görüştüğünü, sosyal medyada yayılan haberlerin yalan olduğunu, gözaltı sürecinin hukuk kurallarınca yürütüldüğünü belirtti.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.