Bilim Kurulu Üyesi Uyarıyor; Mutasyona Karşı Kişisel Tedbirlerinizi Arttırın!

Bilim Kurulu Üyesi Uyarıyor; Mutasyona Karşı Kişisel Tedbirlerinizi Arttırın!

Bilim Kurulu Üyesi uyarıyor; mutasyona karşı kişisel tedbirlerinizi arttırın! Mutasyon vakasının Türkiye'de görülmesiyle, Bilim Kurulu açıklamada bulundu.

Bilim Kurulu Üyesi uyarıyor; mutasyona karşı kişisel tedbirlerinizi arttırın!

Geçtiğimiz haftalar İngiltere ve birçok ülkede mutasyonlu virüs görüldü. Türkiye'de de bu vakaların teşhis edilmesi sonucu vatandaşlar paniğe kapıldı.

Konuyla alakalı açıklamada bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyona uğramış virüsün 15 kişi de görüldüğünü ve gerekli önlemlerin alındığını dile getirdi.

virus-mutasyona-ugradi.jpg

Konuyla alakalı panik oluşmaması gerektiğini söyleyen Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Hasöksüz, virüsün kontrol altında tutulduğunu söylüyor. Önlem konusunda, eskisine oranla daha titiz davranılması gerektiğini, mutasyon sayısının aşılama başladıktan sonra azalacağını söyledi.

Twitter hesabından açıklamada bulunarak, İngiltere ile Türkiye arasındaki havayolu uçuşlarının kısa süreyle askıya alındığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den gelen 15 kişide mutasyonlu koronavirüsün tespit edildiğini ifade etti.

AŞILAMA ÇALIŞMASIYLA PARALEL BİR DÜŞÜŞ YAŞAYACAĞIZ

Aşılama çalışmasıyla paralel bir düşüş yaşayacağız diyen ve konuya yönelik açıklama da bulunan Bilim Kurulu Üyesi Prof Dr. Mustafa Hasöksüz, paniğe gerek olmadığını ve virüsün kontrol altında tutulduğunu dile getirdi.

virus-mutasyona-ugradi-001.jpg

Mutasyonlu koronovirüsün yüzde yetmiş daha bulaşıcı olduğunun kanıtlandığını söyleyerek, virüsün mutasyona uğramasının normal bir durum olduğunu dile getirdi.

Aşılama çalışmalarının başlamasıyla mutasyon etkisinin azalacağını ve vaka sayılarında düşeceğine değindi. Aşılamanın sadece bireysel olarak korumalığını, bunun dışında dolaşımda bulunan virüs miktarını da azalacağını aksetti.

virus-mutasyona-ugradi-002.jpg

Virüsün hızla yayıldığını, mutasyona neden olduğunu, bundan dolayı insanların kişisel tedbirleri arttırması gerektiğini ve daha titiz davranmaları gerektiğini belirtti.

MASKE, MESAFE VE HİJYEN KURALINA DAHA SAKI SARILALIM!

Maske, mesafe ve hijyen kuralına daha sıkı sarılalım diyerek, bir bölgede ya da bir ülkede mutasyonlu virüsün ortaya çıkmasıyla, orada yaşayan insanların, daha dikkat etmesinin şart olduğunu söylüyor. Öyle bir durumda kısıtlamaların, önlemlerin daha üst seviyeye ulaşması gerektiğini, İngiltere'de ve diğer ülkelerde bu virüsün görülmesiyle önlemleri arttırdıklarını dile getirdi.

virus-mutasyona-ugradi-003.jpg

Vatandaşların panik yapmamasını, çünkü virüsün hastalık yapma gücünde hiçbir değişikliğin olmadığını, hastalık şiddetinin aynı olduğunu, sadece bulaşıcı etkisinin fazla olduğunu ifade etti.

Filyasyon ekiplerinin çalışmaya devam ettiğini söyleyen Hasöksüz, mutasyona uğrayan virüsün 15 kişide görülmesinin ardından, temasların araştırıldığını, örneklerini alındığını, incelemelerin devam ettiğini ve şu an durumun kontrol altında tutulduğunu söylüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.