Bilim Kurulu Üyesi İlhan: ‘Kısıtlamaların Gevşetilmesi İçin Erken Bir Süreç’

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: ‘Kısıtlamaların Gevşetilmesi İçin Erken Bir Süreç’

Koronavirüs vaka sayılarının azalmasıyla konuya ilişkin açıklamada bulunan Bilim Kurulu Üyesi İlhan, bu süreç için atılacak olan adımın erken olduğunu söyledi.

Bilim Kurulu Üyesi İlhan: ‘Kısıtlamaların gevşetilmesi için erken bir süreç.’

Koronavirüs kısıtlamalarına yönelik açıklama yapan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi ilhan, okulların açılması ve kısıtlamaların gevşetilmesi için erken bir tarih olduğunu, en azından aşılamada 2'inci doza geçilmesi gerektiğini söyledi.

Bakan Ziya Selçuk, 15 Şubat tarihinde okulların yüksek bir kapasite ile açılması gerektiğini söylemişti.

Kısıtlamalara ve okulların açılmasına yönelik fikirlerini dile getiren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, çocukların erken bir tarihte okula gitmesi için çabaladıklarını fakat kısıtlamaların gevşetilmesi için Şubat ayının erken bir tarih olduğunu dile getirdi.

kisitlamalar-ne-zaman-kalkacak.jpg

‘2’inci Doz Yapılmadan Kısıtlamalar Kaldırılmamalı’

‘2’inci doz yapılmadan kısıtlamalar kaldırılmamalı’ diyen ve açıklamalarını devam ettiren Prof. Dr. İlhan, artan vaka sayıları ile beraber Şubat ayı içerisinde tekrar değerlendirme yapılması gerektiğini, şu an için okulların açılması ve kısıtlamaların gevşetilmesinin doğru olmayacağını söyledi.

Aşılama çalışmalarına değinen Prof. Dr. İlhan, aşılamanın yeni başladığını, 2'inci doz yapılmadan kısıtlamaların kaldırılmaması gerektiğini söyledi.

Aşılama çalışmasının Ocak ayında başladığını, 2'inci doz uygulamaların ise Şubat ayı ortasında yapılacağını ve antikorun oluşmasının ise Mart ayını bulacağını söyleyen Prof. Dr. İlhan, 1,5- 2 ay sonra kısıtlamaların tekrar değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

kisitlamalar-ne-zaman-kalkacak-001.jpg

‘Kısıtlamalar Vaka Sayılarındaki Düşüş Oranında Çok Etkili!’

‘Kısıtlamalar vaka sayılarındaki düşüş oranında çok etkili!’ diyen Prof. Dr. İlhan, öte yandan koronavirüs enfeksiyonunun 1 yıldır hayatımızda olduğunu, hala pek çok bilinmezliğe olduğunu, mutasyonun ise 2 aydır kendini gösterdiğini söyledi.

Virüste yayılma patentinin önemli olduğunu, mutasyonlu virüsünü daha hızlı yayıldığını dile getirdi.

Bu nedenle kısıtlamaları kaldırmanın doğru olmayacağını, mutasyon ile birlikte virüsün yayılma hızının da artacağını, bunun pek çok alanı etkileyeceğini, mutasyon evresinde kısıtlamaların kaldırılmasını erken olduğunu aksetti.

Bu aşamada vatandaşların sosyal mesafe, temizlik ve maske konusunda daha dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen İlhan, hafta sonları herkesin evde olmasının ve turistik mekanların kapalı olmasının vaka sayıları üzerinde etkili olduğunu, bundan dolayı temas ortamının azaldığını anlattı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.