Başsavcılık Gösterileri Yasakladı, Eylem Yapmak İçin Hazırlanıyorlardı

Başsavcılık Gösterileri Yasakladı, Eylem Yapmak İçin Hazırlanıyorlardı

Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde provokasyonlar başladı. İşte haberin tüm ayrıntıları...

Başsavcılık gösterileri yasakladı, eylem yapmak için hazırlanıyorlardı. Melih Bulu’nun rektör olarak atanmasından sonra Boğaziçi Üniversitesi’nde provokasyonlar başladı. Birçok eylemci Melih Bulu’nun istifa etmesi gerektiğini, kayyum rektör istemediklerini, hukuk kuralları çerçevesinde rektör atamasının yapılmasını savundu.

bogazici-universitesi-eylem.jpg

Bunun üzerine açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, rektörün YÖK aracılığı ile atandığını, kendisinin ise Cumhurbaşkanı yetkilerinin olduğunu söyleyerek, söz konusunun rektör ataması olmadığını, öğrencilerin öne sürüldüğünü aksetti.

Birçok siyasetçi duruma tepki göstererek, bu provokasyon çalışmalarının başında terör örgütünün olduğunu, yapılan eylemlere HDP ve CHP’nin destek gösterdiğini açıklayarak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun tutuklanan kişileri serbest bırakmasını istediği hatırlatıldı.

Dış Ülkelerden Eylemcilere Destek Geldi

Dış ülkelerden eylemcilere destek geldi. CHP ve HDP dışında eylemcilere ABD ve Fransa’dan da destek geldi. ABD ve Fransa, Türkiye’yi kınadıklarını, tutuklanan kişilerin serbest bırakılmasını, ırkçılığın yapılmaması gerektiğini ifade ederek provokatörleri savundu.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD’ye seslenerek en büyük ırkçılığı kendilerinin yaptığını, polislerin zenci vatandaşları öldürdüğünü, kendi ülkesindeki olaylarla ilgilenmesi gerektiğini söyleyerek, Türkiye’nin iç işlerine karışmanın kimsenin haddi olmadığını dile getirdi.

bogazici-universitesi-eylem-001.jpg

Aynı şekilde Fransa’ya yüklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macron’un önce sarı yeleklileri durdurması gerektiğini, kendi ülkesinde huzur ve barışın olduğunu, bu meselelerin en yakın zamanda son bulacağını söyleyerek ‘bir daha gezi olaylarının yaşanmasına müsaade etmeyeceğiz!’ dedi.

Başsavcılık 1 Hafta Süreyle Gösteri Yasağı Getirdi

Başsavcılık 1 hafta süreyle gösteri yasağı getirdi. Koronavirüs salgınının mutasyona uğraması durumunda, kalabalık gösterilere yasak koyduklarını, bu süre zarfında yasaklara uymayan kişilere ceza uygulanacağını söyledi.

Eylem yapmak için tekrar toplanılacağına dair bilgilerin alındığı, bu eylemlerin virüse davetiye çıkardığını, vaka sayılarının arttığını açıklayan başsavcılık, gösterilere yasak koyduklarını, bu yasağa riayet etmeyen kişilere ceza uygulayacaklarını aktardı.

bogazici-universitesi-eylem-002.jpg

Bugünden itibaren eylem yasağının gelmesiyle sokakların sakin olduğu belirtildi. Olası eylem durumuna karşın polis ekipleri, meydanlarda bekleyişlerini sürdürecek.

Önümüzdeki 1 hafta boyunca eylemlerin yasaklanmasına tepki gösteren provokatörler, sosyal medyada kışkırtma çalışmalarına devam etti. Bu durumda öğrencileri kine ve nefrete sürükleyen 2 kişi sosyal medya aracılığı ile yakalanarak, tutuklandı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.