Başkentte Mutasyonlu Virüs Paniği Ankara'daki Labaratuvara Gönderildi

Başkentte Mutasyonlu Virüs Paniği Ankara'daki Labaratuvara Gönderildi

Başkentte mutasyonlu virüs paniği Ankara'daki labaratuvara gönderildi. Tunceli'de rastlanan virüs Ankara'ya gönderildi. Virüs mutasyonlu çıktı.

Başkentte mutasyonlu virüs paniği Ankara'daki labaratuvara gönderildi. 
Tunceli'de rastlanan virüs Ankara'ya gönderildi. Virüs mutasyonlu çıktı. 

2019 Sonunda Çin'in Wuhan eyaletinde bir hayvan pazarında ortaya çıktığı belirtilen yeni tip corona virüs için bütün öngörüler, mutasyona uğrayıp etkisini yitireceği ya da etkili bir aşı ile salgının sonlandırılacağı yönündeydi.

Aşıların Virüs Karşısındaki Başarısı

Aradan geçen süreçte çok sayıda ilaç firması ve bilim insanları bazı aşılar geliştirmeyi başardı. Etkinlik testleri devam eden aşıların virüs karşısındaki başarısı ilk etapta gayet iyi durumda. 

2021/01/12/asilama-sistemi-004.jpgBilim adamları salgının başladığı ilk günlerde virüsün mutasyona uğrayıp kendi kendine ortadan kaybolabileceği yönünde de beyanlarda bulunmuşlardı. Beklenen mutasyon haberi 2020 yılının Aralık ayında İngiltere'den geldi. Ancak etkisini kaybetmek bir yana, mutasyon ile birlikte virüsün bulaş hızının arttığı yönünde açıklamalar yapıldı.

Yüksek Hızda Yayılıyor

İlk yapılan incelemelerde de bunun ne kadar doğru olduğu ortaya çıktı. İngiltere'de tespit edilen mutasyonlu yeni tip corona virüs, ilk ortaya çıktığından çok daha yüksek hızda yayılıyordu. İngiltere kendini dış dünyaya kapattı, dış dünya da kapılarını İngiltere'ye karşı kapattı.

Ancak alınan bütün önlemlere rağmen mutasyonlu virüs dünya ülkelerine kısa sürede yayıldı. Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, mutasyonlu virüsün Türkiye'de de görüldüğü bilgisini bir açıklamayla duyurmuştu.

Tunceli'de, Bir Sağlık Çalışanı

Mutasyonlu virüse dair bir haber de, Tunceli'den geldi. Tunceli'de, bir sağlık çalışanının mutasyonlu yeni tip coronavirüs tespit edildi. Görevli olarak şehir dışına giden sağlık çalışanı Tunceli'ye döndüğünde rahatsızlık yaşadı.

Boğazında Ağrılar Hissetti

Boğazında ağrılar hissettiğini belirterek Tunceli Devlet Hastanesi'nin yolunu tutan sağlık çalışanına test yapıldı. Yapılan test sonrasında pozitif sonuç ile karşılaşınca, hem kendisi hem de temaslı oldukları izeole edilerek karantinaya alındı.

Mutasyonu uğramış virüs şüphesi nedeniyle, sağlık çalışanından alınan numuneler, Ankara'da bulunan Mikrobiyoloji Referans Laboratuvarı'na gönderildi.

Mutasyonlu Virüs Olduğu Belirlendi

Tunceli'deki sağlık çalışanından alınan numuneler incelendi. Sağlık çalışanında bulunan virüsün, İngiltere'de ilk olarak ortaya çıkan mutasyonlu virüs olduğu belirlendi.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.