Bakanlık Duyurdu, Yasak Uzatıldı!

Bakanlık Duyurdu, Yasak Uzatıldı!

Bakanlık duyurdu, yasak uzatıldı!Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce alınan hamsi avı yasağını 28 Ocak’a kadar uzattıklarını duyurdu.

Bakanlık duyurdu, yasak uzatıldı!

Tarım ve Orman Bakanlığı daha önce alınan hamsi avı yasağını 28 Ocak’a kadar uzattıklarını duyurdu.

Tarım ve Orman Bakanlığı, hamsi yasağı hakkında açıklama yaptı. Bakanlık, hamsi avı yasağını 28 Ocak’a kadar uzattıklarını duyurdu.

Ticari amaçlı hamsi avcılığı 8 Ocak 2021 tarihinde 10 gün süreyle Karadeniz'in büyük bölümünde be İstanbul Boğazı’nda durdurulmuştu.

hamsi1.jpg

Yasak koyulan bu süre zarfında Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme, araştırma ve gözlemler ile birçok balıkçı, balıkçılık örgütleri, bilim insanları ve sektörle ilgili diğer paydaşlar ile yapılan istişareler neticesinde yeniden bir değerlendirme yapıldı.

VERİMDE ARTIŞ YOK!

Verimde artış yok! Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı araştırma neticesinde Karadeniz’in Türkiye karasularında bulunan hamsilerin büyük bir kısmının avlanabilir asgari boy uzunluğuna ulaşmadığı bu uzunluğun altında kaldığı ve et veriminde bir artış olmadığı tespit edildi.

hamsi2.jpg

Öte yandan şu anda mevcut bulunan hamsi sürülerinin haricinde avlanabilir boy uzunluğu ve et verimi kriterlerine uygun ölçüde başka sürü girişinin de olmadığı gözlendi. Hamsilerin hala kriterleri karşılamadığı belirtildi.

28 OCAK 2021 TARİHİNDE BİTİYOR

28 Ocak 2021 tarihinde bitiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın 10 gün daha uzattığını belirttiği yasak 20 Ocak tarihinde sona erecek. Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre, İstanbul Boğazı’nın tamamı ve Karadeniz’de, İstanbul İLİ Sarıyer ilçesi Kumköy Aslan Burnu mevkiinden Gürcistan sınırına kadar olan karasularının tamamında her türlü ticari ve av aracı amaçlı hamsi avcılığının durdurulma süresi 28 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı.

Bahsi edilen süre içerisinde Bakanlığın belirttiği alanlar dışındaki bölgelerde ise avlanabilir boy uzunluğu kriterlerine uyan hamsi sürülerinin avlanmasında bir yasak olmadığı da belirtildi.

hamsi3.jpg

YASAL BOYA UYMAYANLAR SATILAMAYACAK!

Yasal boya uymayanlar satılamayacak! Balıkçıları ilgilendiren bir diğer husus ise balıkların boyutları ile ilgili, başta hamsi olmak üzere yasal boy limiti şartlarını taşımayan, yasal boy limitinin altında kalan balıkların satışını yapanlara müsaade edilmeyecek. Yaşanan bu durumda herhangi bir başka düzenleme olmadığı takdirde kısıtlamaya 10 gün süreyle daha devam edilecek.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.