Bakan Koca Uyarıyor! Devleti Aciz Göstermek İçin Başlatılan SMA Kampanyasına Destek Olmayın!

Bakan Koca Uyarıyor! Devleti Aciz Göstermek İçin Başlatılan SMA Kampanyasına Destek Olmayın!

Bakan Koca uyarıyor! Devleti aciz göstermek için başlatılan SMA kampanyasına destek olmayın! Minik çocukların kullanılarak başlatılan kampanyaya Koca'dan tepki.

Bakan Koca uyarıyor! Devleti aciz göstermek için başlatılan SMA kampanyasına destek olmayın!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesaplarından Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası çocuklar için yürütülen kampanya yönelik açıklamada bulundu.

SMA hastası çocuklar üzerinden yürütülen kampanyaya kimsenin alet olmaması gerektiğini söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, SMA hastalarının, ilaç şirketleri tarafından kobay olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini dile getirdi.

sma-kampanyasina-bakan-kocadan-tepki-001.jpg

Bakan Koca, SMA hastaları için başlatılan kampanyaya sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

SMA hastaları üzerinden insanların iyi niyetlerinin suiistimal edildiğini söyleyerek, bu kampanyaya alet olunmaması konusunda uyarıda bulundu.

Sözlerini sürdüren Koca, başlatılan kampanya ile devletin aciz gösterildiğini ve bu kampanyaya destek olunmaması yönünde vatandaşa çağrıda bulundu.

Ülkede, çok fazla SMA hastası çocuklarla alakalı kampanyalar yürütüldüğünü dile getirerek, kişinin ne gibi hastalığı olursa olsun sağlığına kavuşması için devletin bu aşamada elinden geleni yaptığını, özellikle sağlık problemi yaşayan kişinin bir çocuk olması durumunda tüm önceliklerin yüksek seviyede verildiğini söyledi.

TEDAVİ OLMAYAN BİR TANE BİLE SMA HASTASI YOK

Tedavi olmayan 1 tane bile SMA hastası yok diyen Bakan Koca, milletçe en hassas olunan konunun çocuk olduğunu, çocuklar üzerinden sosyal medya hesaplarından sahte kampanyalarla, insanların iyi niyetlerini suiistimal edildiğini ifade etti.

sma-kampanyasina-bakan-kocadan-tepki-002.jpg

SMA hastası çocukların tedavileri için devletin her imkânı sağladığını ve bu kampanyalara destek olunmaması gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Sözlerini sürdüren Bakan Koca SMA tedavisi için alanında uzman, tecrübeli bilim adamlarından oluşan bir birim kurulunun olduğunu dile getirerek, çocuklarla alakalı sağlık sorununun bu kurulda gündeme geldiğini söyledi.

Türkiye'de tedavisi olmayan 1 tane bile bile SMA hastası bulunmadığını, tedavi masraflarının tamamının devlet tarafından ücretsiz karşılandığını aksetti.

sma-kampanyasina-bakan-kocadan-tepki-003.jpg

Son zamanlarda gündemde olan gen tedavisine yönelik verilerin, SMA bilim kurulunca araştırıldığını ve son 2 ayda bilim kurulu tarafından incelendiğini, bu hafta da konuya yönelik değerlendirme toplantısı yapılacağını söyledi.

İLAÇ ŞİRKETLERİ, MİNİK YÜREKLERİ KULLANIYOR!

İlaç şirketleri, minik yürekleri kullanıyor! Açıklamasını sürdüren Koca, gen tedavisinin etkinliğine yönelik bilimsel platformlar da bulunan kanıların yeterli düzeyde olmadığını, gen tedavisinin uygulanmasında prosedürler gereği 1 ay süreyle bağışıklık sisteminin baskılanmış olması gerektiğin, kilolu insanlarda ise bu sürenin 1 yıla kadar uzayabileceğini dile getirdi.

SMA hastalarında bağışıklık ve enfeksiyonların baskılanması aşamasında, sürecin daha büyük risk oluştuğunu ve SMA hastalarına yapılan bu uygulamanın, hastalıktan bağımsız olarak ölümcül olabileceğine değindi.

sma-kampanyasina-bakan-kocadan-tepki.jpeg

Çocuklar üzerinden yürütülen kampanyalara yönelik açıklama yapan Koca, çocukların kobay olarak kullanıldığını ve ortaya atılan gen tedavisinin bilimsel olarak işe yaradığına dair hiçbir verinin bulunmadığını, ilaç şirketlerinin isteği doğrultusunda yapılan kampanyalarla bu durumun suiistimal edildiğini söyledi.

Ülkede şartlar ne olursa olsun her vatandaşın tedavisinin yapıldığını, bu tür kampanyaların devleti aciz gösterdiğini, bu kampanyalara alet olunmaması gerektiğini dile getirdi.

sma-kampanyasina-bakan-kocadan-tepki-004.jpg

Devletin bu tedavileri ücretsiz olarak çocuklara uyguladığını, SMA hastalığının genetik bir hastalık olduğunu, SMA hastalığının önüne geçmek için evlilik öncesi adayların gen taramasından geçerek tedbir alınması gerektiğini aktardı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.