Bağımsız Maden İşçileri Haklarını İstiyor: Yapılan Haksızlıklar Düzeltilsin!

Bağımsız Maden İşçileri Haklarını İstiyor: Yapılan Haksızlıklar Düzeltilsin!

Bağımsız Maden İşçileri haklarını istiyor: Yapılan haksızlıklar düzeltilsin! Soma’da, 6 yıldan beri 3 bin 500 tane maden işçisinin tazminatı ödenmediği için Ankara yürüyüşü başlattıklarını ve bu mücadelede başarılı oldukları söyleniyor.

Bağımsız Maden İşçileri haklarını istiyor: Yapılan haksızlıklar düzeltilsin!

Soma’da, 6 yıldan beri 3 bin 500 tane maden işçisinin tazminatı ödenmediği için Ankara yürüyüşü başlattıklarını ve verdikleri mücadele içerisinde büyük zaferler kazandıklarını söyleyen maden işçileri, meclisten gereken yasaların çıktığını ve Soma’da 6 yıldan beri ödenmeyen tazminatlarla alakalı imza vermeye başladıklarını bildirdi.

bagimsiz-maden-iscileri-003.jpg

Bu imzaya rağmen birçok maden işçisinin tazminatının ödenmediği aktarıldı. Demirtepe de çalışan işçilerin tazminatlarının ödenmediğini, Atabacası’nda ekmekli olan işçilerin paralarını alamadıkları vurgulandı.

6 yıldan beri emekli olmuş maden işçileri haklarını istiyor...

Konu hakkında konuşan bir maden işçisi, Sarı Sendika ve Ege Linyit İşletmesinin toplantılara katılıp, var olan bilgileri sakladıklarını ve maden işçilerinin tazminatlarını gasp ettiklerini iddia ederek, tazminatların kuruşu kuruşuna ödenmesini istiyor.

Ödenmediği taktirde her gün eylem yapacaklarını söyleyen işçiler, hakları olan paraların ödenmesini istiyor.

bagimsiz-maden-iscileri-005.jpg

YAŞASIN ONURLU MÜCADELE!

5 Ekim 2019’da mücadeleye başladıklarını belirten başka bir maden işçisi, “28 Temmuz tarihinde meclisten bir yasa çıktı ve bu yasadan faydalanabilmek için bütün işçilerin imza vermesi gerekiyordu. Buna rağmen TKİ’nin yayınlamış olduğu listede emekli arkadaşlarımızdan hiçbirinin ismi yoktu.” dedi.

Bu yasanın Soma kömür işletmelerinde tazminat mağduru işçiler için çıkarıldığını, fakat çıkarılan yasanın Yeni Anadolu Şirketi’nin yükünü hafifletmek için kullandıkları öne sürüldü.

Yeni Anadolu Şirketi’nin kendi çalışan işçilerine verecekleri tazminatları, eksik hesapladığı iddia edilenler arasında yerini almış durumda.

Yapılan haksızlık ve yanlışlık karşısında duracaklarını söyleyen işçiler, en kısa sürede paralarının ödenmesini istiyor. Paralarının verilmediği taktirde eylemleri sürdüreceklerini söyleyerek, onurlu bir şeklide mücadele vereceklerini ifade etti.

bagimsiz-maden-iscileri-002.jpg

3 DEFA KAPIDAN KOVULDUM, SİZE YAZIKLAR OLSUN…

İsmail Özkan isimli maden işçisi hakkını bir türlü alamadığını, kaç sene emek verdiğini söyleyerek; “3 defa kapıdan kovuldum, 50 yaşındayım” dedi.

Ramazan Kasap isimli Somalı maden işçisi de hakkını alamayanlardan…

Kendileri dışında Ermenek Maden İşçilerinin de tazminatlarının gasp edildiği dile getirildi. Bağımsız maden işçileri, her türlü mücadeleyi vereceklerini, tazminatlarını ödemeyenlere huzur vermeyeceklerini söyledi.

Bağımsız Maden İşçileri, yer altında çalışmakta olan işçilere seslenerek; “bu kan emicilerden bir an önce kurtulun” açıklamasında bulundu.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.