İlkokullarda Başörtüsü yasağı kalktı!

İlkokullarda Başörtüsü yasağı kalktı!

İlkokullarda Başörtüsü yasağı kalktı! Avusturya’da 2019 yılında dönemin hükümeti ilkokullarda öğrencilerin başörtüsü kullanmasını yasaklamıştı. Anayasa mahkemesi o kararı değiştirdi. İşte detaylar…

İlkokullarda Başörtüsü yasağı kalktı!

Avusturya’da 2019 yılında dönemin hükümeti ilkokullarda öğrencilerin başörtüsü kullanmasını yasaklamıştı. Anayasa mahkemesi o kararı değiştirdi. İşte detaylar…

2019’da ilkokul öğrencilerinin başörtüsü takmasını yasaklayan karar bozuldu. Karara ilişkin konuşan Avusturya Anayasa mahkemesi başkanı Christoph Grabenwarter, aşırı sağcı hükümetin getirdiği yasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğu için kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

Yasanın Müslüman öğrencileri hedef aldığını belirten Grabenwarter, Müslüman kız öğrencilerin dışlanabileceğini, eğitim şanslarının sınırlanmasının söz konusu olduğunu belirtti.

Grabenwarter, Alınan kararla sadece Müslümanlara ait bir kıyafetin kısıtlanmasının yalnızca belli bir grubun toplum içinde damgalanmasına neden olacağını söyledi.

avusturyada başörtü yasağı

Birçok din ve görüşün olduğu ülkede yalnız Müslümanlara ait sembollerin yasaklanmasının doğru olmadığını belirten Grabenwarter, bahse konu olan kıyafetin eğitimin aksamasına yahut bir çatışmaya yol açmayacağını savundu.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Christoph Grabenwarter, ilkokullarda başörtüsü yasağının kaldırılmasının, Başbakan tarafından uygulamaya alınmasının yasal bir zorunluluk olduğunu da belirtti.

 

 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.