Avrupa'da Virüs Alarmı

Avrupa'da Virüs Alarmı

Avrupa'da virüs alarmı. Geçtiğimiz süreçte Avrupa Birliği ile yolu ayrılan ülke Avrupa'nın istenmeyen ülkesi mi oldu? AB'den "İngiltere'ye gitmeyin" çağrısı.

Avrupa'da virüs alarmı. 
Geçtiğimiz süreçte Avrupa Birliği ile yolu ayrılan ülke Avrupa'nın istenmeyen ülkesi mi oldu? AB'den "İngiltere'ye gitmeyin" çağrısı.

Avrupa, Koronavirüs nedeniyle panik içinde. Geride kalan süreçte, üyesi olduğu Avrupa Birliğinden birexit oylamasıyla çekilen İngiltere, Avrupa Birliğinin yeni kabusu oldu. 27 Avrupa Birliği ülkesi, zorunlu haller dışında Birleşik Kralık ve İngiltere'ye gidilmemesi noktasında vatandaşlarını uyardı.

avrupa.jpgYapılan açıklamada, Avrupa Birliği ülkelerinin İngiltere'ye gereksiz seyahatle mücadele konusunda ortak bir tavır sergilemesi gerektiği vurgusunda bulunuldu.

Ancak bu şu anda Avrupa Birliği ülkelerinde bulunan İngiltere vatandaşlarını kapsamıyor. İngiltere dışındaki İngiltere vatandaşlarının da ülkelerine dönebilmesi için kolaylık sağlanması yönünde bir sonuca da varıldı.

Seyahatler çeşitli önlemlerle birlikte yapılacak. Örneğin bir yolcu Avrupa Birliği ülkelerinden çıkacaksa, virüs testi yaptırması zorunlu tutulacak. Yapılan testin pozitif çıkmayıp, negatif çıkması halinde seyahatine izin verilecek.

İngiltere vatandaşlarının da kendi ülkelerine dönmesi engellenmeyecek ama onlar için de test zorunluluğu gerekli tutulacak. Test yaptırıp yaptırmadıkları takip edilecek. Yaptırmayanlar veya da yaptırıp da pozitif çıkan kişiler için karantina uygulaması devreye sokulacak.

Avrupa Birliği ülkeleri, salgının başladığı ilk zamandan bu yana önlemleri sıkı almamakla suçlanıyor. Bazı ülkeler, salgına karşı hiçbir şey yapmayıp, sürü bağışıklığı uygulaması gerekçesiyle, önlem almamıştı.

İngiltere de sürü bağışıklığı sistemini uygulayacağını açıklamış, vatandaşlardan gelen tepkiler sonucu bu yoldan dönmüştü. Başbakan Johnson da virüsü ağır atlatan isimler arasında yer almıştı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.