Aşıya Güven Duyulmuyor; Yaptırırım Diyenlerin Oranı…

Aşıya Güven Duyulmuyor; Yaptırırım Diyenlerin Oranı…

Aşıya güven duyulmuyor; yaptırırım diyenlerin oranı…9 aydır devam eden salgın sürecinde aşıyı kurtuluş olarak görenlerin sayısında azalma olduğu göze çarpar vaziyette. Aşının yeni piyasaya sürülmesinden endişe duyan vatandaş, yan etki yaşamaktan korkuyor.

Aşıya güven duyulmuyor; yaptırırım diyenlerin oranı…

9 aydır devam eden salgın sürecinde, aşıyı kurtuluş olarak görenlerin sayısında azalma olduğu göze çarpar vaziyette. Aşının, yeni piyasaya sürülmesinden endişe duyan vatandaş, yan etki yaşamaktan korkuyor.

Aşıya güven duymayan vatandaş sayısı her geçen gün artıyor. Türkiye’de her 2 kişiden biri aşı yaptırmayı düşünmüyor. Aşı yaptırırım diyenlerin oranıysa yüzde 43’e kadar düşmüş vaziyette.

asi-karsiti-kesim.jpg

Toplumun en çok güvendiği aşı adayı olan Pfizer-BioNTech’te de durum aynı görünüyor. Fakat Pfizer aşısına güven oranı, diğer aşı türlerinden daha iyi vaziyette. Bu oran yüzde 40 olarak göze çarpmakta.

asi-guven-testi.jpg

Çin tarafından geliştirilen ve Türkiye’nin 50 milyon doz sipariş verdiği aşıya güven ise yüzde 11 oranındadır.

Aşı yaptırmam diyen kişilerin geneli, Çin aşısına güven duymadıklarını, bundan dolayı aşı yaptırmayacaklarını söylüyor.

Yetkililer, toplumsal bağışıklık için aşı yapılması gerektiğini ve bu konuda vatandaşların, uzmanlar tarafından bilgilendirilmesini istiyor.

SİNOVAC AŞISI REKOR KIRDI; YÜZDE 11

Bazı vatandaşlar aşılama çalışmasını umut olarak görürken, kimisi ne olursa olsun aşı yaptırmayacağını söylüyor. Türkiye’de, aşı hazır olduğunda yaptıracakların oranı yüzde 43’ü bulurken bu rakam ilerleyen günlerde düşüşe geçiyor.

Türkiye’de aşıyla alakalı ciddi problemler mevcut. Ekim ayında yüzde 18 oranında aşı yaptırmam diyenlerin oranı, Aralık ayında Yüzde 26’ya yükselmiştir.yaptirmam-diyenlerin-orani.jpgYapılan araştırmalar kapsamında, erkekler kadınlara oranla aşı yaptırmaya daha sıcak yaklaşıyorken, kadınlar bu konuda kararsız görünüyor.

Nüfusun büyük çoğunluğu Çin aşısı olan SinoVac’a güvenmediklerini ifade etti. SinoVac aşısı güven testini rekor seviyede tamamlayarak, yüzde 11 oranında oy aldı.

Biontech/Pfizer aşısına güven duygusu diğer aşılara oranla fazla olduğu görünüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.