Aşılama Takvimi Değişti! 4 Aşamalı Bir Takvim Hazırlandı, Kişi Aşılanıp, Aşılanmayacağını Nasıl ve Nereden Öğrenecek?

Aşılama Takvimi Değişti! 4 Aşamalı Bir Takvim Hazırlandı, Kişi Aşılanıp, Aşılanmayacağını Nasıl ve Nereden Öğrenecek?

Aşılama takvimi değişti! 4 aşamalı bir takvim hazırlandı, kişi aşılanıp, aşılanmayacağını nasıl ve nereden öğrenecek? İşte tüm detaylar...

Aşılama takvimi değişti! 4 aşamalı bir takvim hazırlandı, kişi aşılanıp, aşılanmayacağını nasıl ve nereden öğrenecek? İşte tüm detaylar...

Yapılan toplantının ardından basın açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Perşembe ya da Cuma günü aşılama çalışmalarının başlayacağını duyurdu.

asilama-sistemi-netlik-kazandi.jpg

Aşılama çalışmasında öncelik sırası değişerek 4 aşamalı bir takvim belirlendi.

Kişi korona aşısı olup olmayacağını 2 türlü sistemle öğrenebilecek. İlk olarak E-nabız sisteminden korona aşısı olup olmayacağını öğrenebilecek. Bunun dışında ‘Aşıla’ yazıp 2023'e kısa mesaj atarak aşı olup olmayacağı hakkında bilgi sahibi olabilecek.

asilama-sistemi-netlik-kazandi-001.jpg

Koronavirüs aşıları için geri sayım başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, basın açıklamasında aşılama çalışmasının yarın ya da Cuma günü başlayacağını duyurdu.

Çin'den gelen 3 milyon doz aşının yarın uygulamaya konulacağı açıklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ise 3 milyondan sonra 47 milyon doz aşının daha geleceğini söyledi.

Uzmanlar, Türkiye'de günlük 1.5 milyon civarında aşı yapılabileceğini belirtirken, aşılama çalışmalarının hangi sıra neticesinde yapılacağı ise merak söz konusu.

İŞTE AŞILAMA TAKVİMİ! AŞILAMA NEREDE YAPILACAK? İLK ETAPTA KİMLER VAR? AŞILAMAYA DAİR TÜM DETAYLAR…

İşte aşılama takvimi! Aşılama nerede yapılacak? İlk etapta kimler var? Aşılamaya dair tüm detaylar… Aşılama çalışması için 4 aşamalı biz takvim hazırlandı. İlk etapta sağlıkçıların aşı olması planlandı. Sağlıkçılardan sonra 65 yaş üstü ve kronik hastalar aşılanacak. Üçüncü sırada ise risk altında çalışan yargı personeli, polis, adliyede çalışanlar, öğretmenler, kamu hizmetlerinde görev alanlar, gıda ve lojistik personeli gibi kişiler aşılanacak.

asilama-sistemi-netlik-kazandi-002.jpg

Son olarak ise aşılama takvimine göre 50 ile 64 yaş arası kronik hastalığı olanlar aşılama çalışmasından geçecek. Bunun dışında 50 ve 64 yaş arası diğer kişiler aşı olabilecek.

Ardından aşılama çalışmalarında herhangi bir sorun olmaması durumunda, 50 yaş altı kronik hastalığı olanlar, 18 ve 49 yaş arası genç yetişkinlerin aşılanması planlanıyor.

asilama-sistemi-netlik-kazandi-003.jpg

Aşılama çalışmaları ise ağırlıklı olarak aile sağlığı merkezinde uygulanacak.

Peki ama vatandaşlar aşı sırasının kendine geldiğini nasıl ve nereden öğrenecek?

Konuya yönelik açıklama yapan İstanbul İl Sağlık Müdürü Profesör Dr. Kemal Memişoğlu, vatandaşların aşı olup olmayacaklarını ve ne zaman aşı olacaklarına dair bilgilere, E-nabız sisteminden ya da ‘Aşıla’ yazıp 2023 e mesaj atarak öğrenebileceklerini dile getirdi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.