Aşılama İçin Randevu Sistemi Aktif! Kim, Nasıl, Nereden Randevu Alabiliyor? Randevu Sistemine Dair Tüm Bilgiler…

Aşılama İçin Randevu Sistemi Aktif! Kim, Nasıl, Nereden Randevu Alabiliyor? Randevu Sistemine Dair Tüm Bilgiler…

Aşılama için randevu sistemi aktif! Kim, nasıl, nereden randevu alabiliyor? Randevu sistemine dair tüm bilgiler… İşte haberin devamı...

Aşılama için randevu sistemi aktif! Kim, nasıl, nereden randevu alabiliyor? Randevu sistemine dair tüm bilgiler… İşte haberin devamı...

Türkiye'de aşılama için randevular başladı. Aşılama randevuları 2 sistem üzerinden verilmeye başlandı.

Kişi, ‘mhr.gov.tr’ ya da ‘Alo 182’ üzerinden randevu alabilecek. Randevu sistemi şu anlık sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üstü vatandaşlara açık.

korona-asisi-icin-randevular-basladi.png

30 Aralık 2020 tarihinde Türkiye’ye 3 milyon doz getirilen aşıdan rastgele alınan numuneler, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu'nun laboratuvarlarına verilerek, 14 gün süreyle analiz edilmiştir. 14 günlük araştırma sürecinin bugün son bulmasıyla aşılamanın yarın ya da Cuma günü başlaması bekleniyor.

Aşılama tarihinin belli olmasının ardından randevularda verilmeye başlandı. Bilim Kurulu tarafından olumsuz etkiler, ölüm oranı göz önüne alınarak aşılama planı belirlendi.

Aşılama çalışması 4 aşamada yürütülecek. İlk etapta sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar, koruma evlerinde kalanlar ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinler aşılanacak.

korona-asisi-icin-randevular-basladi.jpg

İkinci aşamada ise risk altında çalışanlar ve 50 yaş üzeri en az bir kronik rahatsızlığı bulunan kişiler aşılanacak.

Üçüncü aşamada 50 yaş altı kronik hastalığı bulunanlar ve genç yetişkinler aşılanacak.

Son aşamada ise ilk 3 grubun dışında kalan vatandaşlar aşılama uygulamasından geçecek.

TÜRKİYE, AŞILARI EN ÜCRA YERLERE BİLE DAĞITMAYA BAŞLADI...!

Türkiye, aşıları en ücra yerlere bile dağıtmaya başladı...! Aşılanmak isteyen kişiler, ‘Merkezi Hekim Randevu Sistemi’ ya da ‘Alo 182’den randevu alabilecek.

Aşılama çalışmaları kamu hastanesi dışında özel hastanede de yapılacak. Vatandaşlar aşılanıp aşılanmayacağını ise E-Nabız sistemi üzerinden görebilecek.

korona-asisi-icin-randevular-basladi-001.jpg

29 gün arayla 2 doz halinde uygulanacak. Oluşturulan aşı uygulama odasında ise aşılama esnasında 1 kişi alınacak. Aşılamak için gelen kişinin randevusu kontrol edilecek ve kimlik bilgilerine bakılacak. Ardından sağlık çalışanı kişi için ayrılan aşı ile kimlik bilgilerinin eşleşmesini kontrol edecek.

Sağlık Bakanlığı'nın Ankara'daki merkez depolarında eksi 20 ile artı 20 derecede ayarlanabilir sıcaklıkta, aşı taşınması için uygun 60- 90 metreküp hacminden ondan fazla araç bulunuyor. Bu araçlar rehberi uygun vaziyette dezenfekte ediliyor ve temizleniyor.

korona-asisi-icin-randevular-basladi-002.jpg

Araçlar ilaç ve numunelerin taşınması sırasında kullanıldı ve canlı takip sistemi ile aracın konumu, içindeki ürünler takip edilebiliyor.

Bunun dışında araçta ki sıcaklık kayıtları da uzaktan görülebiliyor. Bu araçlar dahilinde aşılar, belirlenen güzergâh ve rota planlanması dahilinde dağıtılacak.

Çin'den gelen SinoVac aşılarının Türkiye'de dağıtımı başlandı. Amasya, Sivas, Samsun, Çorum ve Bilecik'e aşılar ulaştı.

korona-asisi-icin-randevular-basladi-003.jpg

Aşıların Sivas'a geldiğini söyleyen Vali Salih Ayhan, önceliğin sağlık çalışanları olduğunu ve virüsü geçiren kişilerin aşı olmayacağını, sağlık çalışanlardan sonra emniyet ve jandarma personellerinin aşılama çalışmasından geçeceğini, ardından 65 yaş üzeri vatandaşların, akabinde kronik rahatsızlığı olanların aşılanacağını söyleyerek, genel çizelgenin belli olduğunu, planlamaları yaptıklarını söyledi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.