Aşı Yarışı Bitmiyor, Çin Aşısına Talep Arttı

Aşı Yarışı Bitmiyor, Çin Aşısına Talep Arttı

Koronavirüs salgını karşısında geliştirilen aşıların yeterli olmadığını savunan Avrupa Birliği ülkeleri aşı savaşı vermeye devam ediyor. İşte detaylar...

Aşı yarışı bitmiyor, Çin aşısına talep arttı. Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında aşıların yetersiz olduğunu söyleyen Avrupa Birliği ülkeleri, Çin ve Rus aşılarına onay gelmesini bekliyor. Salgın sürecinde aşıların yetersiz olduğunu savunan Avrupa Birliği ülkeleri, Çin ve Rus aşılarının onaylanmasını istiyor.

Koronavirüs salgını karşısında geliştirilen aşıların yeterli olmadığını savunan Avrupa Birliği ülkeleri aşı savaşı vermeye devam ediyor. Öte yandan aşı ihracatına gelecek olan sınırlama birçok ülkenin tepkisine neden oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri salgına karşı geliştirilen aşıların yetersiz olduğunu, bu sorunun ancak Rus ve Çin aşılarının dış ülkelere tedarik edilmesinden geçtiğini söyledi. Aşıların dış ülkeler tarafından alınması gerektiğini, acil kullanım izni içi beklediklerini ve koronavirüs salgınının mutasyona uğradığı belirtildi.

koronavirus-asi-yarisi.jpg

Kullanım İzni Bekleniyor! Avrupa Birliği Ülkeleri Tepkili…

Kullanım izni bekleniyor! Avrupa Birliği ülkeleri tepkili… Koronavirüs salgınında geliştirilen birçok aşıya henüz kullanım izni verilmedi. Bundan dolayı dış ülkeler aşı bulamamaktan yana yakınıyor. Aşı yarışına giren Avrupa Birliği ülkeleri Çin ve Rus aşılarının onaylanması gerektiğini söyledi.

Avustralya Başbakanı Sebastian Kurz, aşıların Avrupa Birliği tarafından onaylandığı taktirde Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının ya da Çin aşısının bu süreç için hazır olduğunu dile getirdi. Macaristan ve Polonya'da onay verildiği taktirde Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısını kullanıma koyacağını duyurdu.

Avustralya Başbakanı Sebastian Kurz, Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V ya da Çin aşısının Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tescil edildiği takdirde, bu aşıların üretimi için çalışmaya hazır olduklarını dile getirdi. Avustralya Başbakanı Kurz, kısa sürede güvenli aşıyı bulmak için uğraştıklarını, bunun için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Alınan talepler üzerine Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri Sputnik V aşısı için Avrupa Birliği’nde tescili başlattıklarını, Macaristan’ın Sputnik V aşısını tescil eden ilk Avrupa Birliği ülkesi olduğunu açıkladı.

Avrupa Birliği ülkeleri Çin ve Rus aşısına gelecek olan acil kullanım onayını bekliyor. Gelen bu tepkiler üzerine Rusya Doğrudan Yatırım Fonu, salgın neticesinde aşıların kullanım onayı alması için çalışmaları başlattığını açıkladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.