“Aşı oldum” Korkmayın!

“Aşı oldum” Korkmayın!

“Aşı oldum” korkmayın! Çin’in geliştirdiği koronavirüs aşısının denemelerine katılan isim anlattı. Neden aşı oldu? Neler hissediyor? Süreç nasıl işledi?

“Aşı oldum” korkmayın!

Çin’in geliştirdiği koronavirüs aşısının denemelerine katılan isim anlattı. Neden aşı oldu? Neler hissediyor? Süreç nasıl işledi?

Covid-19 aşısı geliştiren Çin’in Türkiye’ye gönderdiği aşıların deneme fazlarına katılan Mehmet Can Kömürcü süreci en ince detayına kadar anlattı.

"HERKES GİBİ BENİMDE ÇİN AŞISINA ÖNYARGIM VARDI"

Herkes gibi benimde Çin aşısına önyargım vardı” diyen Kömürcü, yaşadığı süreci en başından dile getirdi. Koronavirüs aşısı için gönüllü olarak başvuru yaptığını belirten Kömürcü, “anneanneme çok sık ziyarete gidiyordum onu riske atmak istemediğim için gönüllü oldum” dedi.

can-komurcu.jpg

Daha çok Rus aşısı taraftarı olduğunu söyleyen Kömürcü, “Çin aşısına karşı önyargım vardı. Aslında bu konudaki kararımı halam değiştirdi. Doktor olan halam Çin veya Rus aşısının bir şey fark etmediğini bilinen tekniklerle yapıldığını söyledi. Benimde içim rahatladı” dedi.

Aşı vurulmadan önceki gün pcr ve antikor testi için örnek verdiğini söyleyen Kömürcü, gönüllü olabilmek için daha önce koronavirüsü kapmamış olmak, antikor geliştirmemiş olmak gerektiğini bildirdi.

TEST SONUCU ÇIKANA KADAR EVDE BEKLEDİM

Test sonuçları çıkana kadar evde bekledim” diyen Can Kömürcü, “aşı için daha önce virüs kapmamış olmak önemli bir detaydı ve ben bunu riske atmak istemedim” dedi. Kendisine üniversiteden telefon geldiği anda hemen gidip aşı sırasına girdiğini söyleyen Kömürcü, “Kimseyle temas etmeden durumu sıfır risk ile götürmek için çabaladım” dedi.

kovid-asilari.jpg

AŞIDAN SONRA NELER HİSSETTİ?

Aşıdan sonra neler hissetti? Can Kömürcü aşı vurulduktan sonra hissettiklerini de paylaştı ve, “Aşı yapılırken iğne hiç acıtmadı, bana bir form verdiler, forma göre 30 gün boyunca ateşimi ölçmemi istediler, tat koku kaybı oldu mu diye sordular. Yan etki derseniz bende yalnızca iğnenin vurulduğu yerde bir acı oldu başka bir acı hissetmedim. Bana verilen formu da eksiksiz doldurdum” dedi.

“ÇİN AŞISINDAN BAŞKA AŞI YOK”

Çin aşısından başka aşı yok” diyen Kömürcü, “Türkiye’de bildiğim kadarıyla 12 bin kişi Çin aşısı için gönüllü oldu. Bana çok fazla insan sordu ‘neden Çin aşısı oldun diğerlerinden olmadın?’ diye. Bende onlara şunu anlattım, orada size bir katalog vermiyorlar, sayfalarını inceleyerek ‘Bunun modeli ne? Bunun üst sürümü ne?’ demiyorsunuz. Yalnızca Çin aşısı var ve Çin aşısı olacaksınız, başka bir seçeneğiniz yok.” dedi.

asi.jpg

“AŞI KONUSUNDA MİLLİYETÇİLİK YAPMAYA GEREK YOK”

Aşı konusunda milliyetçilik yapmaya gerek yok” diyen Can Kömürcü, “ben Çin aşısı olmam, Rusların aşısı daha iyi ya da Moderna’yı yaptıracağım gibi tercihleriniz şu an için yok. Gelen aşıyı olun, bunun bir milliyetçiliği yok, çünkü siz grip aşısı olmak istediğiniz zaman da grip aşısının kim tarafından üretildiğini bilmiyorsunuz” dedi.

“SOSYAL MEDYADAKİ ÇİP TARTIŞMALARI ÇOK GARİP”

"Sosyal medyadaki çip tartışmaları çok garip" diyerek konuşmalarına devam eden Can Kömürcü, “Aşının menşeinden çok şu an aşının çip olup olmadığını tartışır hale geldik, bu daha çok gündemimizde yer buluyor. Sosyal medyada çok çeşitli iddialar var bu konuda. Bu tarz endişeleri olanlar şunu düşünmeli, herkesin cebinde bulunan telefonlar da yabancı üretim yani sizi her adımda takip edebilen bir sistemi zaten yanınızda taşıyorsunuz. “dedi.

GÖNÜLLÜ AŞI ÇALIŞMALARINA KATILANLARA PARA ÖDENİYOR MU?

Gönüllü aşı çalışmalarına katılanlara para ödeniyor mu? Sorusunun sürekli kendisine sorulduğunu belirten Can Kömürcü, aşı için yalnızca bir form doldurduğunu onun dışında herhangi bir ödeme yapmadığını ve almadığını belirtti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.