Aşı Karşıtı Kesim Yerine, Aşıya İhtiyacı Olan İnsanları Düşünelim

Aşı Karşıtı Kesim Yerine, Aşıya İhtiyacı Olan İnsanları Düşünelim

Aşı karşıtı kesim yerine, aşıya ihtiyacı olan insanları düşünelim. Aşı karşıtı kesimin artması ile salgının kontrol edilmesi güçleşecek.

Aşı karşıtı kesim yerine, aşıya ihtiyacı olan insanları düşünelim.

Salgının önüne geçmek için üretilen koronavirüs aşısının mucidi Prof. Dr. Uğur Şahin merak edilen tüm soruları yanıtlıyor.

Türkiye’de üretim alanı açmayı hedeflediklerini vurgulayarak söze başlayan Uğur Şahin, koronavirüs aşısı hakkında birçok şey anlattı.

Herkesin merakla beklediği soruları yanıtlayan Şahin, aşılama çalışmalarının tamamlanması ile 2021 yaz ayında normale dönüleceğini söyledi.

Türk bilim adamı, koronavirüse dair merak edilen her şeyi yanıtlıyor…

ugur-sahin-asi-hakkinda-konustu.jpg

Biontech ve Pfizer ilaç firmalarının ortak geliştirdiği koronavirüs aşısına dair her şeyi Prof. Dr. Uğur Şahin yanıtlıyor.

Konuşmasına Türkiye’de üretim yapmak istediklerini söylemesi ile başlıyor.

Sözlerine devam eden Şahin, Türkiye’ye ilk aşamada 550 bin doz gönderileceğini söyleyerek, 2021 yılında aşıların Türkiye’de olacağını belirtti.

Mart aynın sonuna kadar 4,5 milyon dozun gönderileceğini ve aşının Türkiye’de kullanılmasından ötürü mutluluk duyduğunu açıkladı.

ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ ESKİ YAŞANTIMIZA DÖNEBİLİRİZ

Önümüzdeki kış eski yaşantımıza dönebiliriz” diyen Şahin, aşının yan etkilerin ciddi boyutta olmadığını, aşının vurulduğu esnada ateş ve baş ağrısı olabileceğini fakat bunların her aşıda kendini gösteren yan etkiler olduğunu söylüyor.

Sözlerine devam eden Şahin, aşının etkinlik oranının 2 ay içerisinde kendini gösterebileceğini, araştırma yapmaya devam edeceklerini fakat farklı bir endişe beklemediklerini dile getirdi.

ugur-sahin-asi-hakkinda-konustu-009.jpg

Aşının kişiyi 4 ay boyunca koruyacağını, bundan dolayı 2 yıl içinde aşılar üzerinde araştırma yapmaya devam edeceklerini söyledi.

Bu kışın tüm dünya için zor geçeceğini vurgulayan Şahin, aşılama çalışmasının ilk sağlık çalışanları ve yaşlılarda olması gerektiğini ifade etti.

Aşılama çalışmalarının sonuç göstermesi ile 2021’in sonuna doğru rahatlama sağlanacağını açıkladı.

ugur-sahin-asi-hakkinda-konustu-002.jpg

MASKE VE MESAFE KAVRAMI TAMAMEN YANLIŞ ANLAŞILMIŞ

"Maske ve mesafe kavramı tamamen yanlış anlaşılmış" diyen Şahin, mRNA teknolojisi üzerinde uzun süre çalıştıklarını vurguladı. Bu teknoloji sayesinde çalışmaların hız kazandığını, ve güvenli bir şekilde aşıların hayata geçtiğini ifade etti.

ugur-sahin-asi-hakkinda-konustu-010.jpg

Aşı karşıtı insanlar hakkında açıklama yapmayan Şahin, aşıya ihtiyacı olan kişilere ulaşılması gerektiğini söyledi.

Mutasyon konusuna değinen Türk mucit, endişe edilecek bir şeyin olmadığını, virüsün mutasyon evresinde olmasının doğal olduğunu aksetti.

İnsanların her şeyden önce kurallara tekabül etmesi gerektiğini, başka insanların riske atılmaması konusunda uyarıda bulunarak, sosyal mesafe ve maske konusunun ciddi biçimde gözden geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

ugur-sahin-asi-hakkinda-konustu-005.jpg

Maske ve sosyal mesafe kavramının yanlış anlaşıldığını söyleyen Şahin, maske takan kişilerin kalabalık ortamlara özgürce girdiğini söylüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.