Aşı Hakkında Merak Edilenler

Aşı Hakkında Merak Edilenler

Aşı hakkında merak edilenler. Dünyanın yaklaşık bir senedir ortak bir amaç için mücadele verdiğini biliyoruz. Peki aşılar hakkında kim ne kadar şey biliyor? Kim ne kadar doğru verilere hâkim? İşte haberin detayları...

Aşı hakkında merak edilenler. 

Dünyanın yaklaşık bir senedir ortak bir amaç için mücadele verdiğini biliyoruz. Peki aşılar hakkında kim ne kadar şey biliyor? Kim ne kadar doğru verilere hâkim?

Koronavirüse karşı aşı çalışmalarının devam ettiği 200’ü aşkın aşı mevcuttur. Bunların yaklaşık elli tanesi klinik deney aşamasına geçmiş durumda.

Bir aşının geliştirilmesinde ilk aşama; Ön Klinik Aşamasıdır. Bu aşama, aşının başlangıç evresini kast eder. Yani insanlar üzerinde test etmeden önce birtakım güvenlik analizleri yapılır.

Faz-1 çalışmasına geçen aşı, az sayıda insan üzerinde denenir. Faz-2 çalışması, aşı en az 100 kişi üzerinde denenmek zorundadır. Faz-3 aşı adayı en az 1000 kişi üzerinde uygulanmalıdır.

faz-asamalari.jpg

Yapılan araştırmalarda herhangi bir yan etki görülmediği taktirde, şirketler düzenleyici kurumlara başvuruda bulunarak aşı için kullanım onayı alırlar.

DÖRDÜNCÜ AŞAMA; KİŞİLER GÖZLEM ALTINDA TUTULUYOR

Aşı, onay aldıktan sonra üretim doz aşamasına geçiş yapılıyor. Ardından aşının güvenli şekilde dağıtılması için çalışmalar yapılıyor ve aşılama sırasında ilk kimlerin aşı olacağına karar veriliyor.

Etkili bir aşı çalışması, normalde en az 12 sene çalışmanın sonucu olarak bulunmaktadır. Fakat gelişen bilimsel teknolojileri de işin içine katarsak, eskiye oranla aşı çalışmalarına hız verilmesini çözmüş oluruz.

Aşı onay aldıktan sonra dördüncü aşama olarak, aşılanan kişiler gözlem altında tutuluyor.

kisiler-gozlem-altinda-tutulur.jpg

ÇOĞALMAYAN VİRAL VEKTÖR, ÖLDÜRÜLMÜŞ VİRÜS VE RNA

Aşıyı geliştirirken ilaç şirketleri bu aşamada farklı çalışmalara imza atmış durumda. Aşıyı geliştiren şirketlerin bazıları virüsü kullanmak yerine, virüsün kabuğunda bulunan protein bazlı bileşenleri kullanıyor. Bu aşamada olan aşı adayı, henüz Faz-3 denemesine geçmiş değil.

viral-vektor.jpg

Bir başka kullanılan yöntem ise viral vektör ile kullanılan aşılardır. Çoğalmayan viral vektörler, yani virüsün genetiğiyle oynama yapılıyor. Bu sayede insan vücuduna giren virüs, burada kendini çoğaltmıyor.

Öldürülmüş virüs kullanan aşı adayları ise virüsün ölü biçimini kullanırlar. Bağışıklığın sağlanabilmesi için birkaç doz uygulanır. Grip ve Hepatit A bu aşı türlerine örnek verilebilir.

oldurulmus-virus.jpg

RNA türü aşılar, virüsün gerçek bileşenini kullanmaz. Amaç, vücudun kendi kendine virüs bileşeni üretmesidir. Yani bağışıklık sisteminin güçlü kılınması için vücudu, insan dışı bileşenleri tanımaya hazırlamaktır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.