Aşı Dolandırıcıları SMS İle Aldatma Peşinde Bu Mesaja Sakın Kanmayın

Aşı Dolandırıcıları SMS İle Aldatma Peşinde Bu Mesaja Sakın Kanmayın

Aşı Dolandırıcıları SMS İle aldatma peşinde bu mesaja sakın kanmayın. Sağlık Bakanlığı aşılama sürecinde yeni av arayan dolandırıcılara karşı uyardı. Kanmayın!

Aşı Dolandırıcıları SMS İle aldatma peşinde bu mesaja sakın kanmayın. Sağlık Bakanlığı aşılama sürecinde yeni av arayan dolandırıcılara karşı uyardı. Kanmayın!

Dolandırıcılar Bu Kez Aşılama Sürecine Yönelik Sinsi Plan Hazırladı

Aşılama sürecinin belli yaş gruplarına yönelik başlamasıyla birlikte, dolandırıcılar da harekete geçti. Salgın sürecinin başından bu yana, sağlık bakanlığının duyurusunu yaptığı olaylar üzerinden çeşitli yöntemler ile vatandaşları kandırıp hırsızlık yapan veya da aldatarak paralarını ele geçiren dolandırıcılar bu kez aşılama sürecine yönelik sinsi plan hazırladılar.

Vatandaşlara sahte SMS göndererek, aşı sıranız geldi şeklinde mesaj ileten ve SMS'deki linke tıklamaları istenen mesajlara karşı sağlık bakanlığı uyardı. vatandaşların kesinlikle mesajdaki linke tıklamaması gerektiğinin altı çizilen Sağlık Bakanlığı uyarısında, dolandırıcıların boş durmadığı bilgisi verildi.

telefon-sms-mesaj.jpgLinke Tıklandığı Takdirde, Vatandaşların Kişisel Özel Bilgilerinin Dolandırıcıların Eline Geçtiği Uyarısı

Aşı sırasının E-Nabız üzerinden öğrenebileceğini belirten Sağlık Bakanlığı, mesajla hiçbir vatandaşa aşı bilgilendirmesi yapmadıklarını ifade etti. Dolandırıcıların gönderdiği linke tıklandığı takdirde, vatandaşların kişisel özel bilgilerinin dolandırıcıların eline geçtiği uyarısının da yapıldığı açıklamada, bu bilgiler sayesinde, linke tıklayanların banka hesaplarındaki tüm paranın boşaltılabileceği konusunda bilgi yer aldı.

Aşı sırasının gelip gelmediğini merak eden vatandaşlar, e-nabız üzerinden sisteme girerek bu konuda cevap bulabilirler. Covid19 aşısına dair sağlık bakanlığı bilgilendirmesi, e-nabız sistemi üzerinden vatandaşlara yapılıyor.

asilama-sms-mesaj-uyari.jpgBeyaz Kıyafetlerle Evlere Gidip, Hırsızlık Yapmışlardı

Salgın sürecinin başında, sağlık bakanlığı, evlere giderek antikor testi yapmaya başlayacaklarını açıkladığında, dolandırıcılar yine harekete geçmiş, beyaz kıyafetlerle evlere gidip, hırsızlık yapmışlardı.

Yine uzmanların sürekli dezenfekte uyarıları üzerine de, sağlık bakanlığının dezenfekte ekibi olduklarını söyleyip, ellerinde ilaçlama aletleriyle, evlerdeki insanları bayıltarak çok sayıda evi ve kişiyi de soymuşlardı. 

2020/12/12/asilama-tarihi-belli-oldu-002.jpgEvlerine Girdikleri İnsanları Dolandırmışlardı

Sağlık bakanlığının evlerde Covid19 testi yaptığı dönemlerde de, sağlık ekibi kılığına giren hırsızlar ve dolandırıcılar, evlerine girdikleri insanları dolandırmışlardı. İşte tüm bu olaylar üzerine, aşı sıranız geldi şeklinde vatandaşlara mesaj atılması sağlık bakanlığını da harekete geçirdi.

Sağlık bakanlığı, dolandırıcılara fırsat vermemek ve vatandaşların mağdur olmaması adına, bir uyarı açıklaması yaptı. Açıklamada özellikle internet kullanımı konusunda pek bilgi sahibi olmayan ileri yaş grubu vatandaşların hedef alındığı ve bu konuda en dikkatli olması gereken grupların da onlar olduğu vurgusu yapıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.