Asgari Ücret Pazarlığında 2. Toplantı

Asgari Ücret Pazarlığında 2. Toplantı

Asgari ücret pazarlığında 2. toplantı2020 Yılındaki asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit komisyonunun ikinci toplantısı başladı. İlk toplantı öncesinde, insana yakışır bir tutar beklentisi açıklanmıştı.

Asgari ücret pazarlığında 2. toplantı

2020 Yılındaki asgari ücreti belirlemek için Asgari Ücret Tespit komisyonunun ikinci toplantısı başladı. İlk toplantı öncesinde, insana yakışır bir tutar beklentisi açıklanmıştı.

"BİZ HAKEM KONUMUNDAYIZ"

Asgari ücretin 2021 yılında ne kadar olacağı konusunda çalışmalar devam ediyor. İlk toplantı önceki hafta gerçekleşmiş ve yaklaşık olarak 2 saat devam etmişti.

Telekonferans yoluyla gerçekleşen toplantının ardından Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk bir açıklama yapmış, kendilerinin hükümet olarak tespit noktasında değil, hakem konumunda olduklarını ifade etmişti.

İlk Toplantının öncesinde, 3 konfederasyon ortak bir açıklama ile asgari ücret konusundaki beklentilerini sıralamıştı. Buna göre, işçi konfederasyonları tutar belirtmeseler de, insanca yaşam için gerekli tutarı taraflardan bekliyoruz diyerek seslenmişlerdi.ergun-atalay-turkis.jpg

"İNSAN ONURUNA YARAŞIR BİR TUTAR"

Asgari ücret tespit komisyonu toplantılarına, işçiyi temsilen yetkili konfederasyon olan Türk-İŞ katılıyor. Türk-İŞ bu yılki görüşmelere yine bir asgari ücretli çalışanı dahil ederek, yaşadığı sorunları bire bir onun ağzından aktarmayı seçti.

Asgari Ücret tespit komisyonunun ilk toplantısının ardından bütçe görüşmelerinde kürsüye çıkan, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Türkiye'nin yoksulluk diye bir sorununun kalmadığını ifade etmiş ve bu ifadeler muhalefetin tepkilerine neden olmuştu.

Asgari ücretli çalışanlarsa, hayatlarını devam ettirmek için kendilerine yüzde 50'lik bir zam yapılmasını bekliyor. Hatta 4 Bin liralık tutarı dile getirenler de var.

Dünya geneline bakıldığında, toplam çalışanın büyük çoğunluğunun asgari ücretli olduğu ülkelerin ilk sıralarında Türkiye de var. Asgari ücretin 2021 yılında ne kadar uygulanacağı, toplam 4 toplantı tamamlandıktan sonra belli olacak.

Asgari ücret toplantısı için 3. Toplantı 22 Aralık günü gerçekleşecek. Son toplantı ise Aralık ayı itibarıyla gerçekleşmiş olacak.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.