Artık Hastaneye Gitmeye Son! Mucit Türk Bilim İnsanları Geliştirdi! Evde Koronavirüs Testini Kendin Yap!

Artık Hastaneye Gitmeye Son! Mucit Türk Bilim İnsanları Geliştirdi! Evde Koronavirüs Testini Kendin Yap!

Artık hastaneye gitmeye son! Mucit Türk bilim insanları geliştirdi! Evde koronavirüs testini kendin yap! Ağızdan ve burundan sürüntü almadan yapılıyor!

Artık hastaneye gitmeye son! Mucit Türk bilim insanları geliştirdi! Evde koronavirüs testini kendin yap!

Türk bilim insanları tarafından geliştirilen ve gebelik testini andıran kit sayesinde evde koronavirüs testi yapılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanan kit, yüzde 96 oranında güvenilirlik taşıyor. Türk bilim insanları tarafından üretilen yerli kit, ağızdan ve burundan sürüntü almadan idrar örneği ile uygulanıyor.

evde-koronavirus-testi.jpg

Gebelik testine benzeyen tanı kiti, 15 saniyede yüzde 96 güvenilirlikle virüsü teşhis edebiliyor.

“Foaming Test” adı verilen covid-19 tarama kitini geliştiren Uzman Dr. Mehmet Serhan Kurtulmuş, konuyu şöyle özetledi.

Tanı kitinin sağlık bakanlığı tarafından onaylandığını ve ruhsatlandığını, ilk etapta 160 hastanın üzerinde denendiğini ve 5 binin üzerinde hastanede yapılan test sayısının olduğunu söyledi.

evde-koronavirus-testi-001.jpg

Sözlerini sürdüren Dr. Kurtulmuş, idrarda bulunan virüsün canlı ya da cansız olmasının önemli olmadığını, burada önemli olan noktanın idrarda bulunan virüsün, kendine ait yapılarının çıkıp çıkmadığı olduğunu söylüyor.

VÜCUTTA VİRÜS DIŞINDA BİRÇOK DEĞERLERİ GÖSTERİYOR

Vücutta virüs dışında birçok değerleri gösteriyor. Vücuda ne kadar çok virüs girerse, virüse ait aminoasit yapıların idrarda o kadar fazla çıkacağını ve bundan dolayı reaktan bu yapılarla reaksiyona girerek köpük oluşturduğunu ve köpüğün renk skalasına göre değerlendirip hastanın virüs yükünün tespit edildiğini söyledi.

Bu test sayesinde hastaya, vücudundaki virüs yükünün az ya da çok olduğunun söylenebildiğini, testin diğer bir avantaj noktasının ise yüzde 96 oranında doğruluk payının olması olduğunu ifade etti.

Testin kullanımının kolay olması ve kitin yaklaşık 15 saniyede sonuç vermesi de diğer alternatifler arasında yerini alıyor.

evde-koronavirus-testi.webp

Ayrıca tanı kiti, koronavirüs testinin dışında böbrek rahatsızlığı olup olmadığı da teşhis ediyor.

“DIŞ ÜLKELERDEN ÇOK RAĞBET VAR, YETİŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

“Dış ülkelerden çok rağbet var, yetiştirmeye çalışıyoruz” diyen Dr. İhsan Şahin ürettikleri tanı kitine yönelik açıklamada bulundu.

Bir insanın hastaneye gitmeden evinde rahatlıkla test uygulayabileceğini söyleyerek, bunun dışında testin ekonomik olarak da uygun olduğunu ve bu testte virüsün kişide olup olmadığı dışında, vücuttaki enfeksiyon miktarına ve klinik seyrinin tespit edildiğine değindi.

Testin Türk bilim insanları tarafından bulunduğunun altını çizerek, Ankara bulunan TTT World Medikal Üretim Tesisleri'nde üretildiğini söyledi.

evde-koronavirus-testi-002.jpg

Dünyanın her yerine bu testi gönderdiklerini, Portekiz, Brezilya, Almanya ve Polonya dışında Orta Asya ve Afrika ülkelerine de gönderdiklerini anlattı.

Deneyip, kullanan ülkelerin tekrar talepte bulunduklarını, kiti yetiştirmek için üretim çalışmalarının devam ettiğini ve günde 150 bin olan üretim kapasitesini, 300 bine taşımaya çalıştıklarını söylüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.