Alman Aşısı Olan Hemşire 2 Gün Sonra Hayatını Kaybetti

Alman Aşısı Olan Hemşire 2 Gün Sonra Hayatını Kaybetti

Alman aşısı olan hemşire 2 gün sonra hayatını kaybetti. Vefatın aşı nedeniyle mi gerçekleştiği yoksa, başka nedeni mi olduğu araştırılıyor.

Alman aşısı olan hemşire 2 gün sonra hayatını kaybetti. 
Vefatın aşı nedeniyle mi gerçekleştiği yoksa, başka nedeni mi olduğu araştırılıyor.

Pfizer-BioNTech'in gerçekleştirdiği aşının koruyuculuğu ve güvenliği tartışılırken, Portekiz'den korkutan bir haber geldi. Portekiz'de Pfizer-BioNTech aşısı yapılan hemşire, aşının yapılmasından 2 gün sonra yaşamını yitirdi. Bunun üzerine bir başka tartışmanın daha fitili ateşlendi. 

2020/12/29/sinovac-asilari-yola-cikti-mi.jpg

HİÇBİR SAĞLIK SORUNU YOKTU

Hemşire, Sonia Acevedo'nun neden hayatını kaybettiği tam olarak bilinmezken, babasına göre 41 yaşındaki hemşirenin hiçbir sağlık sorunu yoktu. Hatta en ufak bir sağlık sorunu bile yaşamıyordu. Genç hemşirenin babasına göre, ölümün nedeni Pfizer-BioNTech aşısı. Hemşirenin geçmişinde herhangi bir alerji ya da kronik hastalık da bulunmuyor.

5 gün önce de İsviçre'de 91 yaşında birisi aynı aşıyı vurulduktan 5 gün sonra ölmüştü. O ölüm için doktorlar, tamamen tesadüf yorumunu yapmıştı. Fransa'da da aşı olmak isteyen vatandaş yok. Fazlasıyla aşı tedarik eden Fransa'da, Fransızlar aşıya güven duymadıkları için beklemeyi ve önlemlere devam etmeyi sürdürüyor.

2020/12/29/sinovac-asilari-yola-cikti-mi-002.jpg

CİDDİ BİR YAN ETKİSİ DE OLABİLİR

Sosyal medyada gündem olan konuya dair kullanıcıların da değerlendirmeleri oldu. Bir kullanıcı; "aşının ciddi bir yan etkisi de olabilir, tesadüf de. İstatiksel olarak yaklaşırsak insanlar doğal olarak ölürler ve aşı çok geniş bir kitleye yapılacağı için şu veya bu sebeple zaten ölecek olan kişilerin aynı zamanda aşının yapıldığı kişilerden olması bir tür talihsizliktir. Diğer yandan aşının bazı insanlarda sonucu ölüm dahi olacak bazı yan etkileri olabilir ve çeşitli kaygılarla bunlar gölgelenmek istenebilir.

2020/12/08/cin-menseli-sinovac-asisini-dort-ulke-daha-siparis-etti-002.jpg

ALMAN AŞISININ OLUMSUZ YÖNLERİ ÖRTBAS MI EDİLİYOR?

Alman aşısının olumsuz yönleri örtbas mı ediliyor? Bazı kullanıcılar da olayın büyütülmek istenmediğini, Almanya'da üretilen aşının Çin ve Rus aşısına göre, daha fazla desteklendiğini öne sürdü. Buna göre, eğer Alman aşısı değil de, Rus veya Çin aşısı nedeniyle ölüm gerçekleşmiş olsa, çok daha fazla yankı bulabilir yorumu yapıldı. Yani Alman aşısının olumsuz yönlerinin, diğer aşılara göre saklandığı, örtbas edildiği görüşünde olanlar da var. Ancak hemşirenin ölüm nedeninin, önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.