AK PARTİ'li Özlem Zengin: Yeni Sistem Devleti Tahkim Eden Bir Sistem

AK PARTİ'li Özlem Zengin: Yeni Sistem Devleti Tahkim Eden Bir Sistem

AK PARTİ'li Özlem Zengin: Yeni sistem Devleti tahkim eden bir sistem. AK PARTİ Grup Başkanvekili Özlem Zengin, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin eleştirilerini yanıtladı. Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım'dan müsaade istedi.

AK PARTİ'li Özlem Zengin: Yeni sistem Devleti tahkim eden bir sistem.
AK PARTİ Grup Başkanvekili Özlem Zengin, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine ilişkin eleştirilerini yanıtladı. Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım'dan müsaade istedi.

MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli buradalar, kendilerinin müsaadesiyle 15 Temmuzla alakalı birkaç şey ifade etmek istiyorum çünkü 15 Temmuz, bu manada Türkiye için çok önemli bir dönüm noktasıdır.

"15 TEMMUZ'DA HEM DEVLETE HEM MİLLETE SALDIRILDI"

Hâlâ bu kürsülerde 15 Temmuzu küçültmek üzere "20 Temmuz darbesi" diye ifadeler kullanılıyor. Bu gerçekten çok hazin bir ifadedir çünkü 15 Temmuz sadece bu ülkenin içerisinde var olan bir grup darbeci asker ve sivilin yaptığı darbe girişimi değil, ondan daha öte, aslında Türkiye'ye dışarıdan bir müdahaledir ve hem devlete hem millete bir saldırı olmuştur.

İşte, bu saldırı neticesinde devleti tahkim etme ihtiyacı doğmuştur ve aynı zamanda milleti tahkim etme ihtiyacı da olmuştur. İşte, yapılan Anayasa değişikliğiyle beraber, Sayın Devlet Bahçeli'nin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, her iki partinin yan yana gelerek yapmış olduğu bu Anayasa değişikliğiyle beraber Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi, devleti tahkim eden bir sistemdir.

Bu ittifak da milleti tahkim eden bir ittifaktır. Sarih, net, herkesin gözü önünde, herkesin ilkelerini ortaya koyduğu, neyin ne olduğunun son derece net olduğu… Türkiye'nin geleceği için devleti ve milleti güçlendirecek olan iradelerin yan yana gelmiş olmasıdır.

Şimdi, tabii, Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemiyle ilgili olarak kelime oyunları yapılıyor, kullanılan ifadeler var. Genel Kurulda artık duya duya, böyle ne diyelim yani bir tür virt olduğunu düşünüyorum bunların.

"HER YERDE SON KARARI BİRİ VERİR"

Bunlardan bir tanesi "tek adam" ifadesidir, çokça duyuyoruz. Yani insan biraz tebessüm ediyor, gerçekten tebessüm ediyor. Bilemiyorum ama bizim evde bile son kararı veren biri var yani evde ben kendim vermeye çalışıyorum. Yani her yerde bir son kararı veren var.

Soruyorum herkese, tabii ki soruyorum ama yani siyasi partilerde, işte, genel başkanlar var, bakıyorum partilerimiz içinde başkanlar var. Bütün siyasi partilerde böyledir, bu başka türlü yönetilemez. Bütün topluluklarda, ortak, kalabalık olan bütün topluluklarda, hepsinde son, nihai kararı veren birisi vardır. 

binali-yildirim.jpgİşte, Sayın Binali Bey de buradalar, Başbakanlık yaptılar, bizi teyit edeceklerdir diye düşünüyorum. Yani Türkiye'de daha evvel Başbakan ve bakanlar çeliştiği zaman Sayın Başbakanın herhâlde en son kendi verdiği karar onun vermiş olduğu karar hayat buluyordur diye düşünüyorum.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.