ABD'de Kadın Mahkumun İdamı İnfaz Edildi!

ABD'de Kadın Mahkumun İdamı İnfaz Edildi!

ABD'de kadın mahkumun idamı infaz edildi! ABD'de federal idam sırasındaki tek kadın mahkum Lisa Montgomery cinayetten idam edildi.

ABD'de kadın mahkumun idamı infaz edildi! 
ABD'de federal idam sırasındaki tek kadın mahkum Lisa Montgomery cinayetten idam edildi. 

ABD Yüksek Mahkemesi tarafından infazın son dakika durdurulmasının kaldırılmasının ardından, Indiana, Terre Haute'deki bir hapishanede ölümcül bir enjeksiyon aldı.

AVUKATLARI AKIL HASTASI OLDUĞUNU SÖYLEDİ

Avukatları akıl hastası olduğunu söyledi. Dava, avukatlarının akıl hastası olduğunu ve çocukken ciddi istismara uğradığını iddia etmeleri nedeniyle dikkat çekti.

52 yaşındaki kadın, 2004'te hamile bir kadını Missouri'de bebeğini kesip kaçırmadan önce boğdu. Kurbanı 23 yaşındaki Bobbie Jo Stinnett kan kaybından öldü. Montgomery, ABD hükümeti tarafından 68 yıl içinde öldürülen ilk kadın federal mahkumdur.

abd-idam-lisa-montgomery.jpg

Görgü tanıklarına göre, infaz sürecinde Montgomery'nin yanında duran bir kadın, mahkumun yüz maskesini çıkardı ve son sözü olup olmadığını sordu. Montgomery "hayır" cevabını verdi ve başka bir şey söylemedi.

01:31 (07:31 TSİ) 'de öldüğü açıklandı. Montgomery'nin avukatı Kelley Henry, idama katılan herkesin "utanç duyması gerektiğini" söyledi. "Hükümet, bu yaralı ve hayalperest kadını öldürme gayretinde hiçbir şeyden vazgeçmedi." Dedi.

"LİSA MONTGOMERY'NİN İNFAZI ADALETTEN UZAK"

"Lisa Montgomery'nin infazı adaletten uzak" En son infaz, Çarşamba gününün erken saatlerinde Yargıtay kararı ile önü açılıncaya kadar, önce Covid-19, ardından bir yargıç tarafından iki kez ertelendi. Pazartesi günü geç saatlerde dramatik bir hareketle Indiana'daki bir yargıç planlanan enjeksiyonu zihinsel yeterlilik duruşması yapılıncaya kadar durdurdu.

Avukatları, beyin hasarlı olarak doğduğunu ve idam edilemeyecek kadar akıl hastası olduğunu savundu. Aile üyeleri, çocukken babası tarafından rutin olarak cinsel ve fiziksel istismara uğradığını ve annesi tarafından kaçırıldığını söyledi. Avukatları, onun muamelesinin işkence anlamına gelebilecek kadar şiddetli olduğunu söylüyor.

Savunma ekibi, suçu işlendiği sırada Montgomery'nin psikotik olduğuna ve gerçekle teması olmadığına inanıyor. Bu görüş, şimdiki ve eski 41 avukatın yanı sıra Inter-American İnsan Hakları Komisyonu gibi insan hakları grupları tarafından destekleniyor.

KURBANIN AİLESİ İDAM İSTEDİ

Kurbanın ailesi idam istedi. Ancak kurbanın ailesi ve arkadaşları, Montgomery'nin işlediği cinayetin o kadar korkunç olduğunu ve zihinsel sağlığına bakılmaksızın idam edilmeyi hak ettiğini söylüyor.

BEBEĞİ RAHMİNDEN ÇIKARIP KESTİ

22 yaşındaki Stinnett'i, Missouri, Skidmore'da, hamile kadınla ortak bir köpek sevgisi yüzünden arkadaş olduktan sonra öldürdü. Stinnett'in evine gittikten sonra Montgomery, hamile kadını alt etti, onu bir parça ip ile boğdu ve bebeği rahminden çıkarıp kesti.

Polis, Montgomery'yi önceki gün doğurduğunu iddia ettiği yeni doğmuş bir kızı kucaklarken buldu. Hikayesi dağıldıktan sonra cinayeti itiraf etti. 2007 yılında suçlu bulundu. Ertesi gün ölüm cezasına çarptırıldı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.