ABD Karıştı. Trump Başkanlığı Bırakmıyor. Cumhuriyetçi Senatör: Bu Bir Darbe Girişimi

ABD Karıştı. Trump Başkanlığı Bırakmıyor. Cumhuriyetçi Senatör: Bu Bir Darbe Girişimi

ABD karıştı. Trump Başkanlığı bırakmıyor. Cumhuriyetçi Senatör: Bu bir darbe girişimi. ABD'de onlarca kişi kongre salonuna girdi.

ABD karıştı. Trump Başkanlığı bırakmıyor. Cumhuriyetçi Senatör: Bu bir darbe girişimi. ABD'de onlarca kişi kongre salonuna girdi.

ABD'DEKİ OLAYLARA ANKARA'DAN İLK TEPKİ DE GELDİ. DIŞİŞLERİ "ENDİŞEYLE İZLİYORUZ" AÇIKLAMASI YAPTI.

ABD'deki olaylara Ankara'dan ilk tepki de geldi. Dışişleri "endişeyle izliyoruz" açıklaması yaptı.

abd-kongre-salonu-isgal-003.jpg

ABD'DE BAŞKAN DONALD TRUMP, BAŞKANLIĞI BIRAKMAMAKTA KARARLI

ABD'de Başkan Donald Trump, Başkanlığı bırakmamakta kararlı. Birkaç kişi Senato'nun dışındaki bir iskeleye çıktı, McConnell'in ofisinin bulunduğu alana benzeyen ikinci kata çıkardı ve pencerelere çarpmaya başladı. ABD'li bir muhabir "İşte protestocuların binaya ilk kattan girip Senato salonunun dışına çıktıkları korkunç an" diyerek görüntüler  paylaştı.

abd-kongre-salonu-isgal-001.jpg

"TRUMP SEÇİMİ KAZANDI"

Senato kürsüsüne çıkan bazı Trump taraftarları, "Trump seçimi kazandı" şeklinde bağırmaya başladı. 

Cumhuriyetçi bir kongre üyesi olan Adam Kinzinger, Donald Trump'ın ABD Kongre Binası'na saldıran taraftarlarına gönderdiği tweet'i "korkaklık" olarak nitelendirdi.

abd-kongre-salonu-isgal-002.jpg

Illinois kongre üyesi yaptığı açıklamada, başkan Trump'ı başkanlık yarışındaki yenilgisini kabul etmeye ve seçim sürecinin oy sayımının ilerlemesine izin vermeye çağırdı.

"EVE GİDİN" TALİMATI VERMESİ GEREK

Trump’ın eski genelkurmay başkanı Mick Mulvaney de başkanın destekçilerine "eve gidin" talimatı vermesi gerektiğini söyledi. 

Trump da bir tweet atarak, “ABD Başkentindeki herkesten barışçıl kalmasını istiyorum. Şiddete hayır! Unutmayın, Biz Kanun ve Düzen Partisiyiz - Kanuna ve kadınlarımıza saygı gösterin. Teşekkür ederim!" ifadelerini kullandı.

Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çarşamba günkü Kongre'nin ortak oturumundan önce rolüyle ilgili bir açıklama yaptı ve Kasım seçimlerinin sonuçlarını alaşağı etme taleplerine boyun eğemeyeceğini söyledi.

TRUMP TARAFTARLARI KONGRE BİNASINI İŞGAL ETTİ

Trump taraftarları kongre binasını işgal etti. ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçileri, milletvekillerinin Başkan tarafından seçilen Joe Biden'ın seçim zaferini onaylamak için bir araya geldiği Kongre Binası'nı işgal etti.

Dramatik sahnelerde, Kongre üyeleri polis tarafından dışarı çıkarılırken, göstericiler binanın yakınında toplandı.

abd-kongre-salonu-isgal-004.jpgOrtak bir Kongre oturumu, seçmen koleji oylarını sayıyor ve onaylıyor. Duruşmalar genellikle kısa ve törenseldir ancak Cumhuriyetçi milletvekilleri bazı sonuçlara itiraz etmektedir. Bay Biden'ın zaferini engellemeye yönelik herhangi bir girişimin başarısızlıkla sonuçlanacağı kesindir.

Trump günlerdir oturuma başkanlık eden Başkan Yardımcısı Mike Pence'e sonucun onaylanmasını engellemek için baskı yapıyor. Ancak Çarşamba günü Kongre'ye yazdığı bir mektupta Pence, "hangi seçim oylarının sayılması gerektiğine karar verme konusunda tek taraflı yetkisi" olmadığını söyledi.

abd-kongre-salonu-isgal-005.jpg

"AMERİKA'YI KURTARIN MİTİNGİ"

Bununla birlikte, Başkan Trump, yenilgisinin belgelenmesine karşı son bir tavır koyuyor. Protestocular Kongre Binası'na, Başkan Trump'ın kendilerini Başkan Biden'ın onayına karşı çıkan yasa koyucuları desteklemeye çağırdığı bir "Amerika'yı Kurtarın Mitingi"nden geldiler.

Bay Trump, herhangi bir kanıt sunmadan defalarca dolandırıcılık iddiasıyla 3 Kasım seçimini kabul etmeyi reddetti. Çarşamba günü yine şöyle dedi: "Asla pes etmeyeceğiz. Asla teslim olmayacağız."

abd-trump.jpg

İKİNCİ TUR OYLAMALARININ BÜTÜNLÜĞÜ KONUSUNDA ŞÜPHE

Ayrıca, geleneksel olarak Cumhuriyetçi olan Georgia eyaletinde Salı günkü Senato ikinci tur oylamalarının bütünlüğü konusunda şüphe uyandırmaya çalıştı. ABD televizyon ağları tarafından yapılan tahminler, Demokratların koltuklardan birini kazandığını ve ikinci koltuğa boyun eğdiğini gösteriyor.

Demokratlar ikisini de kazanırsa, Senato'nun etkin kontrolünü elde edecekler - bu, Başkan Biden'in 20 Ocak'ta başkan olarak göreve başladıktan sonra gündemini ilerletmesine yardımcı olacak.

İlgili Haberler
Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.