AB Liderler Zirvesinde Son Durum

AB Liderler Zirvesinde Son Durum

AB Liderler Zirvesinde son durum.İlk günün sonunda Türkiye'ye karşı fikir birliği sağlandığı iddia edildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yetkisiz olduğu öne sürülen sonuç bildirgesinde, Türkiye'ye yönelik kısıtlamalar hazırlanması istendi.

AB Liderler Zirvesinde son durum.
İlk günün sonunda Türkiye'ye karşı fikir birliği sağlandığı iddia edildi. Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yetkisiz olduğu öne sürülen sonuç bildirgesinde, Türkiye'ye yönelik kısıtlamalar hazırlanması istendi.

10-11 Aralık'taki Liderler zirvesi, günler öncesinden konuşulmaya başlanmıştı. Masadaki en önemli konulardan biri Türkiye'ye yaptırımlardı. Türkiye'nin son yıllarda dış politikada gösterdiği tavizsiz tavırlar, AB ülkelerini rahatsız ediyordu.

Özellikle Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon aramaları, Libya ile yapılan münhasır ekonomik bölge anlaşması, Kıbrıs, Karabağ gibi konularda gösterilen dik duruş, Avrupa tarafından sürekli eleştiri konusu yapılamk istenmişti. 

Bu kapsamda toplanan AB liderleri, Türkiye'ye yönelik yaptırım sinyali vermişti. Geçtiğimiz haftalarda İrini operasyonu çerçevesinde Libya'ya giden gemimizin de hukuksuz aranması, Liderler zirvesi öncesinde Türkiye'ye bir kumpas olarak nitelenmişti.

BEKLENEN ZİRVE BAŞLADI

İlk gün sonunda, kabul edilen sonuç bildirgesinde, AB Konseyi'nden 11 Kasım 2019'da ilan edilen kararlar doğrultusunda "Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yetkisiz bir şekilde gerçekleştirdiği sondaj faaliyetleri nedeniyle yeni kısıtlayıcı önlemlerle ilgili ek listeler hazırlaması" istendi. Metinde ayrıca, AB Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilciliği ile Avrupa Komisyonu'ndan AB ile Türkiye arasındaki siyasi, ekonomik ve ticari ilişkilerin durumuyla ilgili rapor hazırlaması talep edildi.

İddialara göre, AFP'ye konuşan bir diplomat, "Belirlenen önlemler bireylere yönelik yaptırımlar olacak ve Türkiye'nin faaliyetlerini sürdürmesi halinde ek önlemlerin alınmasına da karar verilebilecek" dedi.

AB Konseyi'nin Kasım 2019'da aldığı karar, Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetlerine katılan kişi ya da kuruluşlara seyahat kısıtlaması ve varlıklarının dondurulması gibi yaptırımlar uygulanmasını öngörüyor.
Zirvede bugün ikinci toplantının gerçekleşmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve öncesi yaptığı açıklamada AB ülkelerine seslenmiş ve "bizim yönümüz batıdır, uzattığımız eli havada bırakmayın" demişti.

Yine Ak Parti sözcüsü Ömer Çelik de, Ak Pati MYK toplantısı sonunda kamera karşısına geçmiş ve "Avrupa ülkeleri Türkiye'ye karşı hasmane tutumunu sonlandırmalı, Türkiye milyonlarca mülteciyi barındırarak, Avrupa demokrasilerini kurtarmıştır, AB ülkeleri bunun farkına varmalı" ifadelerini kullanmıştı.

Avrupa'da yükselen ırkçılığın tehlikeli boyutlara yükseldiğinin altını çizen Ömer Çelik, bu kafa yapısı Avrupa değerleriyle uyuşmuyor vurgusu yapmıştı. 

MHP Lideri Devlet Bahçeli de, AB ülkelerine seslenmiş, ve Türkiye'nin haklarından taviz vermeyeceğinin altını çizmişti.

Macaristan Dışişleri bakanıyla birlikte açıklama yapan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, Avrupa'nın iyi düşünmesi gerektiği yönünde konuşmuş, Macar mevkidaşından da destek almıştı.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.