106 Yıl Önce… Sarıkamış Harekâtı

106 Yıl Önce… Sarıkamış Harekâtı

106 yıl önce… Sarıkamış Harekâtı. Tam 106 yıl önce Mehmetçikler, 1914 günü bu topraklar için canlarını feda etmeye hazır bir biçimde yola koyuldu. Almanya ile anlaşma yapan Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’na girer.

106 yıl önce… Sarıkamış Harekâtı

Tam 106 yıl önce Mehmetçikler, 1914 günü bu topraklar için canlarını feda etmeye hazır bir biçimde yola koyuldu.

sarikamis-harekati-001.jpg

Almanya ile anlaşma yapan Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı’na girer. Almanya ile anlaşma yapmış olmasaydı, böyle bir gerekçesi olmayacaktı.

Osmanlı Devleti o dönemde Balkan Savaşı’ndan yeni çıkmış ve bu nedenle gerekli hazırlıkları yapma imkânı olmadığından, savaş ilerledikçe olumsuz durumlarla karşı karşıya kalmıştır.

Ardından Osmanlı donanmasında bulunan Yavuz ve Midilli adlarını taşıyan iki gemi, Sivastopol’u bombardımanın ardından Rus Ordusu, baskın yapma kararı alır.

sarikamis-harekati.jpg

Ruslara ağır zayiat veren Türk Ordusu, düşmanı takip edemez ve olası gelebilecek saldırıya hazır olmak için hazırlık yapar.

Galiçya’da bulunan Avusturyalılara ise Ruslar göz açtırmaz. Bunun üzerine Başkomutan Vekili Enver Paşa, Alman Başkomutanlığının da etkisiyle müttefiklerinin yükünü azaltmak için Ruslara karşı taarruz yapma girişimine başvurur.

1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nda (93 Harbi), Ener Paşa’nın aklında Kars, Ardahan, Batum ve Artvin’i geri almak ve harekâtı Kafkasya’ya aktarmak vardı.

22 ARALIK 1914…

Enver Paşa bundan ötürü İstanbul’da bulunan Köprüköy’e gider. Burada Ordu Komutanı Hasan İzzet Paşa’yı 3’üncü Ordu Komutanlığına nakleder.

Savaş esnasında Türk ordusu, Ruslardan sayıca fazla olmasına rağmen Ruslarda bulunan silahlar ve donanımları onları üstün gösteriyordu.

22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında meydana gelen Sarıkamış Harekatı’nda, Osmanlı Devleti düşmanın cephesini tespit eder. Türk ordusu, 2 kolorduyla düşman cephesini kuşatır ve Sarıkamış ele geçirilerek düşman kuvvetleri imha edilir.

O günün koşulları altında, tamamen karla kaplı ve soğuk hava koşullarında yapılan bu harekât çok riskli olmuş ve Türk ordusu, bu zorluklara rağmen mücadele vermiş fakat askerlerin çoğu soğuk havaya dayanamayarak, donarak ölmüştür.

sarikamis-harekati-004.jpg

Sarıkamış’a giren Türk ordusu ise Ruslar tarafından geri savrulmuş. Başarısızlık neticesinde Enver Paşa, 3’üncü Ordu komutanlığını Tuğgeneral Hafız Hakkı Paşa’ya devretmiş ve kendisi İstanbul’a dönüş sağlamıştır.

Savaş sonucunda Doğu Anadolu Rus işgali altında kalır.

Bunun ardından Türk Ordusu, işgal ettikleri Azap mevziine çekilerek Rusları burada galip etmek için hazırlık yapar.

Aslında Sarıkamış Harekâtı, başarılı bir plandı fakat hava koşulları ve zaman kavramı iyi değerlendirilememiştir.

Türk ordusu vatanını korumak için bu savaşta sonuna kadar direnmiştir. Ne şanlı Türk ordusu!

sarikamis-harekati-008.jpg

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.