80 Bine, Bin Atama! Paramadik Mezunları Sayının Katlanmasını İstiyor…

80 Bine, Bin Atama! Paramadik Mezunları Sayının Katlanmasını İstiyor…

Tıbbi laborant mezunlarından sonra şimdide paramedik mezunları, atama sayısının yukarı çekilmesi konusunda seslerini duyurmak istiyor...

Tıbbi laborant mezunlarından sonra şimdide paramedik mezunları, atama sayısının yukarı çekilmesi konusunda seslerini duyurmak istiyor...

80 bin paramedik mezunu genç, 2020 yılında sadece bin kişinin atandığını ve atamaların çoğalması gerektiğini talep etti.

Paramedik mezunu gençler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya seslenerek 'Her Okula Sağlıkçı' projesinin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

paramedik-mezunlari-atama-bekliyor.jpg

Salgınla mücadele kapsamında önemli bir rol üstlenen paramedikler, her gün birçok hastayı ambulanslara naklediyor, acil durumlarda müdahale ediyor ve bu süreçte birçok kişi ile temas ediyor.

Buna rağmen birçok paramedik mezunu kendi işini yapamadıklarını, 2020 yılında sadece bin kişinin atandığını hatırlatarak, bu sayının katlanması gerektiği dile getirdi.

İlk ve Acil Yardım Bölümü kapsamında bulunan paramedik bölümünden mezun olan binlerce genç, atanamadığı için seslerini duyurmak ve hastanede görevlerini yapmak istiyor.

PARAMEDİK MEZUNLARINA HASTANELERDE DAHA FAZLA ALAN AÇILSIN İSTİYORLAR

Paramedik mezunlarına hastanelerde daha fazla alam açılsın istiyorlar. Hastanelerin, acil bakımların önemli bir parçası olan paramedikler, mesleklerini yapmak için seslerini duyurmak istiyor. Bunun dışında koronavirüs salgınından yıpranan sağlık çalışanlarının yükünü azaltmak istiyorlar.

Paramedik bölümünden mezun olan binlerce genç, atama kontenjanı sayılarının artması gerektiğini, mezun oldukları alanda çalışmak istediklerini, kendilerine iş olanağı sağlanmasını ve böyle bir uygulamanın yürürlüğe girmesi gerektiğini talep etti.

Her yıl paramedik bölümünün 15 bin atama verdiğini, atama sayıları az olduğu takdirde yığılmalarının devam edeceğini, 2020 yılında sadece bin paramedik mezununun atandığı belirtildi.

Hastanelerin acil servis bölümlerinde kendilerine daha fazla alan açılması gerektiğini söyleyen paramedik mezunu gençler, başka bölümlerden mezun olan kişilerin de kendi alanlarında çalıştıklarını söylüyor.

paramedik-mezunlari-atama-bekliyor.png

‘HER OKULDA SAĞLIKÇI’ PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK Mİ?

‘Her Okulda Sağlıkçı’ projesi hayata geçirilecek mi? Paremedik mezunları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan 'Her Okulda Sağlıkçı' uygulamasının ise bir an önce başlaması gerektiği konusunda talepte bulundu.

Millî Eğitim ve Sağlık Bakanlığı'nın ortak bir proje hazırladığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, okullarda sağlık personelinin bulunması gerektiğini, özellikle belli bir kapasitede bulunan okullarda sağlık personelinin görev alacağını dile getirdi.

Acil sağlık ve ambulans aracında, bakım ve acil tıbbi yardım ile sınırlı kalmak kaydıyla ön lisans bölümünden mezun olan ve belirli alanlarda sertifikası olan, eğitim programını tamamlayan, hasta ve yaralılara müdahalede bulunan yetki ve sorumluluğu olan sağlık personelleri paramedik olarak adlandırılır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.