6000 Sayılı Kanun Mağdurları İçin çözüm TBMM'ye Sunuldu

6000 Sayılı Kanun Mağdurları İçin çözüm TBMM'ye Sunuldu

6000 Sayılı kanun mağdurları için çözüm TBMM'ye sunuldu. Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya imzasıyla TBMM'ye sunulan teklifte mağdurlar için çözüm öngörülüyor.

6000 Sayılı kanun mağdurları için çözüm TBMM'ye sunuldu. Ak Parti Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya imzasıyla TBMM'ye sunulan teklifte mağdurlar için çözüm öngörülüyor.

Ak Parti Türk silahlı kuvvetleri personel kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini Osmaniye Milletvekili İsmail Kaya'nın ilk imzasıyla TBMM Başkanlığına sundu.

6000 Sayılı Kanun Mağduru Uzman Çavuş

Teklifte en dikkat çeken bölüm, uzman erbaşlarla ilgili resmi bir dernek kurulması ve bunun adının da emekli uzman erbaşlar derneği olması. İkinci önemli durum ise, uzun yıllardır yaşadıkları mağduriyetleri çeşitli platformlarda dile getiren 6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşluk yapmış olan vatandaşlar için çözüm girişimi.

Kanun teklifinin ilgili maddesine göre, 6000 sayılı kanundan dolayı mağduriyet yaşayanların bu mağduriyetleri giderilecek. Teklifin 29. maddesi geniş bir şekilde bunu ele alıyor. 

6000-sayili-kanun.png6000 Sayılı Kanun, 2010 Yılında Çıkarılmıştı

6000 Sayılı kanun, 2010 yılında çıkarılmıştı ve bu kanunla 45 yaşına gelmiş ancak emekli aylığı almaya da hak kazanamamış olan uzman erbaşlardan isteği bulunanların, emekli maaşı almaya başlayacakları tarihe kadar devlet memuru olarak çalışmalarına imkan tanınmıştı.

100 TL Değerinde Ek Bir Tazminat

2014 Tarihinde çıkarılan 6519 sayılı kanun ile de 2200 puanı geçmeyecek şekilde ek gösterge verilmesine ve emeklilerine de 100 TL değerinde ek bir tazminat ödenmesi olanağı sunulmuştu. Ancak bu kanundan çoğu kişi yararlanamayınca ortaya mağduriyetler ve mağdurlar çıktı.

Uzun yıllardır sıkıntılarını dile getiren mağdurlar, çözüm için sürekli siyasilerin kapılarını çalıyorlardı. Ak Parti tarafından 22 Ocak 2021 tarihinde TBMM Başkanlığına sunulan teklif ile bu mağdurların yaşadıkları sorunların çözümü için de adım atılıyor.

2900 Kişinin Mağduriyetinin Giderileceği

Kanun nedeniyle mağdur olan 2900 kişinin mağduriyetinin giderileceği konusu, kanunda açıkça ifade edilmiş durumda. Mağdur olan 2900 kişinin, emekli maaşı almaya hak kazanacakları süreye kadar devlet memuru olmalarına imkan tanınacak.

Ak Parti Askerlik Kanun Teklifi Tam Metni

Ak Parti Askerlik kanun teklifi tam metni. Geçmişe dönük fark ve ek ödeme yapılmayacağı bilgisinin verildiği teklifte, mağduriyetin giderileceği bilgisi açıkça yazmakta. 

Ak Parti MSB Teklif Tam Metin. 44 Maddelik Askerlik Kanun Teklifi Metni.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.