5G Teknolojisi İçin Dönüm Noktası

5G Teknolojisi İçin Dönüm Noktası

5G Teknolojisi için dönüm noktası.HAVELSAN, TÜBİTAK, OSTİM, BTK gibi şirketlerin desteklediği yerli 5G projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Radyolink üzerinden veri alışverişi DEMO olarak gerçekleşti.

5G Teknolojisi için dönüm noktası.
HAVELSAN, TÜBİTAK, OSTİM, BTK gibi şirketlerin desteklediği yerli 5G projesinde önemli bir aşamaya gelindi. Radyolink üzerinden veri alışverişi DEMO olarak gerçekleşti.

DEMO'ya dair duyuru Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) adıyla kurulan platform tarafından yapıldı.

YERLİ MİLLİ TEKNOLOJİDE DÖNÜM NOKTASI

Projeyi Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu (BTK), OSTİM ve TÜBİTAK'ın yanı sıra çok sayıda kurum destekliyor. Amaç Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Şebekesi Projesi’ni hayata geçirmek.

Yeni sistem ve ürünlerin eklendiği yerli 5G projesinde önemli bir eşiğe gelindi.
yerli-milli-5g.jpg
İstanbul Anadolu Yakasındaki, Yuşa Tepesinde bulunan 5G Baz İstasyonu Radyolink ile Avrupa Yakası'ndaki İTÜ Teknokent arasında 5G üzerinden veri paylaşılacak.

Proje kapsamında geliştirilen yeni ürün ve sistemler; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Kurumu Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulunun Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu'nun da katılacakları bir tören ile gerçekleşecek.

Tüm bunlar, Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi 6. Çalıştay ve Yürütme Kurulu Toplantısı’nda Türk Milletiyle paylaşılacak.

İLK ADIM 16 ARALIK ÇARŞAMBA ATILACAK

Törenin 16 Aralık Çarşamba günü gerçekleşeceği duyuruldu.
Yerli Milli 5G teknolojisinde radyolink üzerinden transfer, bu alanda Türkiye adına oldukça önemli bir gelişme olarak tarihe geçecek.

Basına gönderilen davet metninde, medyanın ilgisinin önemi de vurgulandı. 5G üzerinden ilk transfer öncesi gerçekleştirilen tanıtım toplantısında projeye katkı veren isimlere de söz verildi.

Projenin çok geniş kapsamlı olduğunun altının çizildiği demo etkinliğinde, 5G'ye dair devam gelişmelerinin de beklendiği dile getirildi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.