3 Karikatüristten Telif Açıklaması

3 Karikatüristten Telif Açıklaması

3 Karikatüristten telif açıklaması. Erdil Yaşaroğlu, Serkan Altuniğne ve Selçuk Erdem, bir süredir sosyal medya üzerinden kendilerine yönelik yapılan eleştirilere 2 sayfalık açıklama ile cevap verdi.

Her şey, Mehmet Akif Yanbak isimli bir twitter kullanıcısının paylaşımıyla başladı. Yanbak, üniversite grubunda 2017 yılı içinde paylaştığı bir karikatür için kendisine 32 bin liralık telif davası açıldığını ve geri çekmek için 8 bin lira istendiğini öne sürdü.

Biraz daha karıştırınca, işin içinde hukuk bürosuyla birlikte Erdil Yaşaroğlu'nun da olduğunu tespit ettiğini öne sürdü. 

Tarih, Haziran 2020 olduğundae İstanbul Emniyet Müdürlüğünden bir polis memuru tarafından kendisine ulaşıldığını belirten Mehmet Akif Yanbak, bir karikatür paylaşımı yüzünden ifadesinin alınması gerektiğini öğrendikten sonra yaşadıklarının tamamını sosyal medyadaki twitter hesabından paylaştı.

Uzun yıllardır müdavimi olduğu derginin eski sayıları ile olan fotoğraflarını paylaşarak yaşananları anlatan Yanbak, kapanan mizah dergisi Penguenin çizerlerinden Erdil Yaşaroğlu'nun bir karikatürünü, para kazanma amacı olmadan, 2017 yılında üniversitedeki sosyal ağında paylaştığı için ifade vermeye çağrıldığını ifade etti.

Emniyetteki polisler, şikayetçi olanların Komikbüro adındaki bir hukuk bürosu olduğu bilgisini verdi. Verilen numarayı arayan Yanbak, içeriğin kaldırılmasına dair bir uyarı almadığını belirterek, karikatürü hemen kaldıracağını söyleyip şikâyeti geri çekmelerini istedi.

"8 BİN VER VAZGEÇELİM, YOKSA 32 BİN ALIRIZ"

Yanbak'ın iddiasına göre, davacı olan Komikbüro adli hukuk bürosundakiler, davayı geri çekmeyeceklerini ve yargılama sonucunda 32 bin lira civarında bir para cezası alabileceğini, ancak 7-8 bin TL ödemesi durumunda davayı geri çekebileceklerini söyledi. 

Bu teklifin etik olmadığını ifade eden twitter kullanıcısı, söz konusu karikatürü kaldırdı ve ödeme yapmayı da reddetti. Polise ifade vermeye gidince, kendisiyle aynı durumda çok sayıdakişinin mağdur olduğunu gördü.

İfade sonrası başlayan mahkeme sürecinde, uzlaşmacı karşısında toplanan taraflar, uzlaşmaya varamadı. Zira komikbüro adlı hukuk bürosu yetkilileri 8 bin lira almakta ısrarcı oldu. Yanbak, davacıların hukuku para kazanma yolu olarak kullandığını belirterek, ödemeyi tekrar reddetti.

Süreç sonunda mağdur sayısının tahmin edilenden çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyüyünce, 3 karikatürist açıklama yaparak, "sadece para kazananlara dava açtıklarını" iddia ettiler.

Ama açıklamanın altına cevap yazan çok sayıda kişi, 3 karikatüristi yalanladı.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.