"25 Yaşını Aşsa Da Kız Evlada Nafaka Ödemek Zorunlu"

"25 Yaşını Aşsa Da Kız Evlada Nafaka Ödemek Zorunlu"

"25 Yaşını aşsa da kız evlada nafaka ödemek zorunlu" Yargıtay önemli bir karara imza attı. 32 Yaşındaki kızı için nafaka ödemek istemeyen baba mahkemeye başvurdu. İlk mahkeme babayı haklı bulsa da, yargıtay kıza nafaka ödenmesine hükmetti.

"25 Yaşını aşsa da kız evlada nafaka ödemek zorunlu"

Yargıtay önemli bir karara imza attı. 32 Yaşındaki kızı için nafaka ödemek istemeyen baba mahkemeye başvurdu. İlk mahkeme babayı haklı bulsa da, yargıtay kıza nafaka ödenmesine hükmetti.

Her şey Ankara'da bir babanın, 25 yaşındaki üniversite mezunu işsiz kızına ödediği nafakasının kaldırılması için dava açmasıyla başladı. Kızının Türkiye'nin sayılı üniversitelerinden Ankara Üniversitesi Biyoloji mezunu olduğunu belirten baba, artık kendi ayakları üzerinde durması gerektiği düşüncesiyle mahkemeye başvurup, nafakanın kaldırılmasını istedi.

"KENDİ AYAKLARI ÜZERİNDE DURABİLİR"

Mahkeme hemen nafakayı tedbiren durdurdu ve dava sonunda nafakanın kaldırılması gerektiğine, genç kızın işe girip, kendi hayatını kazanabilir durumda olduğuna hükmetti. Dava nafakanın kaldırılmasıyla sonuçlandı.

Ancak genç kız davayı temyiz etti. Yargıtay, kız üniversite mezunu olsa da hemen iş bulma şansı olmadığını gerekçe göstererek, kararı bozdu. Kızın KPSS sınavına hazırlandığı, halihazırda öğrenci konumunda olduğu, şimdilik yardıma muhtaç olduğunun anlaşıldığını belirterek, dosyayı yerel mahkemeye geri gönderdi.

yargitay.jpgYARGITAY: ANNE BABA ÇOCUĞUN EĞİTİMİNDEN SORUMLU

Yerel mahkeme kararında direndi ve nafakaya gerek olmadığını belirterek, aynı hükmü yine verdi. Direnme üzerine dosya Yargıtay hukuk genel kurulu gündeminde konuşuldu. Genel kurul, "çocuk yetişkin hale gelmiş de olsa, ana babanın çocuğun eğitim ve velayetinden sorumlu olduğu vurgulanarak, nafakanın ödenmesi yönünde karar aldı.

2013 Yılında mezun olan kızın, 2016'daki işine giriş tarihine kadar olan süre için babanın nafaka ödemesi hükmüne varıldı.

Kararın medyaya yansımasının ardından, vatandaşlardan tepki gecikmedi. Bazı kullanıcılar, "eğer çocuk erkek olsaydı da anne ve babanın sorumluluğu devam edecek miydi, mahkeme nafaka ödenmesine hükmedecek miydi? sorularını sordu.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.