173 Mahkemede Daha O Sistem Başladı!

173 Mahkemede Daha O Sistem Başladı!

173 Mahkemede Daha O Sistem Başladı! Adalet Bakanlığının dijital dönüşüm projelerinden biri olan ve 15 Eylül tarihinde başlayan e duruşma sistemini 173 mahkemede daha kullanılmaya başladı.

173 Mahkemede Daha O Sistem Başladı

Adalet Bakanlığının dijital dönüşüm projelerinden biri olan ve 15 Eylül tarihinde başlayan e duruşma sistemini 173 mahkemede daha kullanılmaya başladı.

Adalet Bakanlığı yaptığı açıklamada Yargı Reformu Strateji belgesindeki dijital dönüşüm amaçları arasında başta gelen e duruşma sisteminin öncelikli olarak Ankara Batı adliyesinde pilot uygulama olarak başlatıldığını, 15 Eylül’den bu yana kullanılan uygulamanın hazırlanan teknik yapısı sayesinde 173 mahkemede daha uygulayabilecekleri hale geldiğini belirtti.

E-duruşmanın başladığı iller İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Bursa, Muğla, Aydın, , Mersin, Adana, Kayseri, Antalya, , Mardin, Balıkesir, Denizli, Manisa, Diyarbakır, Konya,  Erzurum, Eskişehir, Hatay, Tekirdağ, Kahramanmaraş, Trabzon, Kocaeli, Malatya, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa ve Van.

E-DURUŞMANIN DETAYLARI NELER?

Avukatların talepleriyle oluşturulan e- duruşma istemi, hakimin onayıyla aktif hale geliyor. Avukatın bilgileri hakim tarafından doğrulandığı takdirde sistem aktif hale getiriliyor ve e duruşma başlıyor. Daha önce kullanılan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi yalnızca uygulama yapılan mahkeme salonlarında cihazın kurulmasıyla sağlanıyordu, fakat e duruşmaya cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi her cihazdan bağlanmak mümkün.

 

 

 

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.