- 05 Ağu 2022 - 12:00 G: 05 Ağu 2022 - 11:55

2022 Bekçilik Fiziki Yeterlilik ve Sözlü Sınavları Ne Zaman Yapılacak? Bekçilik Fiziki Yeterlilik Ve Sözlü Sınav Tarihleri

Halkın can ve mal güvenliğini sağlamak amacıyla görevlendirilen Çarşı ve Mahalle Bekçiliği için Resmi Gazete'de 3 bin çarşı ve mahalle bekçisi alımı yapılacağı belirtilmişti. 2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliğine başvurular 28 Nisan'da başlayıp, 13 Mayıs tarihinde sona ermişti. Bekçi alımı sınavı 17 Temmuz tarihinde yapıldı. Sınavın ardından açıklanacak sonuçların ardından adaylar, ''Bekçilik fiziki yeterlilik ve sözlü sınavları ne zaman yapılacak?'' sorusunun yanıtına gözlerini çevirdi.

Azra Koçak
Azra Koçak Tüm Haberleri

2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği sınavı 17 Temmuz Pazar 2022 tarihinde yapılarak sona erdi. Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Polis Akademisi (PA) tarafından yayımlanan ilana göre bu dönem 3 bin 250 bekçi alımı gerçekleşecek. Tek oturumda düzenlenen sınavda sonuçların açıklanması ile ''Bekçilik fiziki yeterlilik ve sözlü sınavları ne zaman yapılacak?'' sorusuna yanıt aranıyor. 2022/1. Dönem Bekçilik fiziki yeterlilik ve sözlü sınavları tarihi...

BEKÇİLİK SINAVI SONUÇLARI AÇIKLANDI!

EGM PA 2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Yazılı Sınavı sonuçları, 05 Ağustos 2022 tarihinde http://odsgm.meb.gov.tr ile https://www.pa.edu.tr/ internet adreslerinden yayımlandı.

EGM PA'dan yapılan açıklamada, ''2022/1. Dönem Çarşı ve Mahalle Bekçiliği yazılı sınav sonuç bilgileri yayınlanmıştır. Yazılı sınavda başarılı olan adaylar için ilerleyen tarihlerde gerekli duyurular yapılacaktır.'' ifadelerine yer verildi.

BEKÇİLİK SINAV SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI

BEKÇİLİK YAZILI SINAVI DEĞERLENDİRİLMESİ

Değerlendirme 100 puan üzerinden yapılacak olup yanlış cevap sayısının dörtte biri doğru cevap sayısından çıkarılmasıyla hesaplanan puanlar dikkate alınarak 50 (elli) ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılacaktır. Başarı puanı hesaplaması sonucu eksi puan alan adayların puanları 0'a (sıfır) tamamlanacaktır.

FİZİKİ YETERLİLİK SINAVI

 1. Yazılı Sınavda başarılı olan adaylar, Fiziki Yeterlilik Sınavına alınırlar.
 2. Fiziki Yeterlilik Sınav Komisyonu aday değerlendirme ve seçmesini, adayın mevcut durumunu bizzat görerek aşağıda öngörülen esaslara göre yapar.
 3. a) Fiziki Yeterlilik Sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.
 4. b) Fiziki Yeterlilik Sınavında adayın süresinin takibi, sınav yerinde bulunanlar tarafından görülebilecek nitelikteki sayaçlarla yapılır.
 5. c) Fiziki Yeterlilik Sınavı yüz tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınav sonucunda altmış puanın altında alan adaylar başarısız sayılır. Komisyon tarafından başarısız adaylar hakkında "Çarşı ve Mahalle Bekçisi Adayı Olamaz" kararı verilir ve başarısız adaylar sözlü sınav aşamasına geçemezler.
 6. Fiziki Yeterlilik Sınav tarihleri, yerleri, sınav parkuru ve puan cetveli ile adayları ilgilendiren hususlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından hazırlanan talimatla belirlenerek Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) duyurulacaktır. Ayrıca adaylara posta, telefon vb. iletişim araçları ile tebligat yapılmayacaktır. İnternet üzerinden yapılan duyuru tebligat niteliğindedir.

SÖZLÜ SINAV

 1. Fiziki yeterlilik sınavında başarılı olan adaylar, Polis Akademisi Başkanlığı resmi internet adresinden (www.pa.edu.tr) kendilerine duyurulacak yer ve zamanda sözlü sınav komisyonu tarafından sözlü sınava tabi tutulurlar.
 2. Sınav esnasında adaylara, genel kültür konularından hazırlanan soruların yazılı olduğu bir kart çektirilecek ve konu hakkında düşünmesi ve sunum yapması için yeterli süre verilecektir. Konu ile ilgili olarak komisyonca adaya haricen sorular da yöneltilebilecektir.
 3. Adaylar,
 4. a) Konu hakkındaki bilgi düzeyi,
 5. b) Kendisinden istenileni kavraması,
 6. c) Özgüveni, İfade etme yeteneği,
 1. d) Beden dilini kullanma becerisi, olmak üzere beş ayrı kritere göre ve her bir kriter (20) puan olmak üzere toplam (100) tam puan üzerinden değerlendirilecektir.
 2. Sözlü sınavda (100) puan üzerinden en az (70) puan alanlar başarılı sayılacaktır.

05 Ağu 2022 - 12:00 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.