- 25 Oca 2023 - 15:00

Yenidoğan bebeğe hangi dualar okunmalı? Peygamber Efendimiz yeni doğan bebeklere ne okurdu?

Peygamber Efendimiz (S.A.V) nazardan korunmak için okuduğu bazı önemli dualar bulunmaktadır. Yeni bebek sahibi olacaklar ise yeni doğan bebeklerine Peygamberimizin okuduğu sureleri okumak istiyor. Peki, yeni doğan bebeğe hangi dualar okunmalı? İşte yeni doğan bebek için okunan dualar

mask

Yeni doğan bebek evine geldikten sonra ilk fırsatta dini bilgisi olan kimse çağrılır ve çocuk kucağına verilir. Sağ kulağına ezan, sol kulağına kamet okunur.  

"Allah’ım, bu yavruyu İslâm fidanlığında biten güzel bir fidan olarak büyüt, islâmî hayatta ebedî ve sabit kıl."

Bu sıralarda çocuğuna bakan ana-baba, İbrahim Aleyhisselâm’ın oğulları İsmail ve İshak’a bakarken okuduğu şu duayı okurlar:

"Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ."

“Bana bu evladı ihsan eden Allah’a hamd eder, minnet ve şükranlarımı takdim ederim...” 

  Peki, yeni doğan bebeğe hangi dualar okunmalı? İşte yeni doğan bebek için okunan dualar

2/4
mask

Yeni doğan bebeğe okunan dualar arasında ilk önce 'Nazar' yer alır. Nazardan korunmak için okunması gereken ve iyi geldiği söylenen birçok dua bulunuyor. 

Özellikle göz değmelerine karşı her türlü kötülüklerden korunmak için alimler bazı duaların etkiliği olduğu söylediler. 

Bebeklere sıkça nazar duası okunmalıdır. 

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) göz değmesine karşı korunmak için hangi duaları okuduğunu ve neler yaptığını Ebû Said el-Hudrî (r.a.) şöyle belirtmiştir;

"Resulullah (a.s.m.) 'Cinlerin ve insanların nazarından Allah'a sığınırım.' gibi dualarla cinlerin nazarından, sonra da insanların nazarından Allah'a iltica ederdi. Sonra Muavvizetân (Felâk ve Nâs Sûreleri) inince bu sûrelere devam etti. Felak ve Nâs surelerinde varlıkların şerrinden Allah'a sığınılmaktadır. Hastalara ve nazar değenlere de bu sureler okunup Allah'tan şifa istenebilir.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ

3/4
mask

Bebeği nazardan korumak için kalem suresi 51 ve 52.ayet önemlidir.

Ve in yekâdullezîne keferû le yuzlikûneke bi ebsârihim lemmâ semiûz zikra ve yekûlûne innehu le mecnûn(mecnûnun). Ve mâ huve illâ zikrun lil âlemîn(âlemîne).

Anlamı:

Şüphesiz inkâr edenler Zikr'i (Kur'an'ı) duydukları zaman neredeyse seni gözleriyle devirecekler. (Senin için,) "Hiç şüphe yok o bir delidir" diyorlar. Hâlbuki o (Kur'an), âlemler için ancak bir öğüttür.

DİĞER SAYFAYA GEÇİNİZ

4/4
mask

Diğer en önemli dua ise Ayetel Kürsi'dir. Ayetel Kürsi'nin anlamı 

Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.

Allah'dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran,

bütün varlıkları ayakta tutandır. O'nu ne gaflet basar, ne de uyku.

Göklerdeki ve yerdeki herşey O'nundur. O'nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine! Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.

Onlar ise, O'nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.

O'nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır. Her ikisini görüp gözetmek,

ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.

Bismillahirrahmânirrahîm.

"Allâhü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm, lâ te'huzühu sinetün velâ nevm, lehu mâ fissemâvâti ve ma fil'ard, men zellezi yeşfeu indehu illâ bi'iznih, ya'lemü mâ beyne eydiyhim vemâ halfehüm, velâ yü-hîtûne bi'şey'in min ilmihî illâ bima şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel'ard, velâ yeûdühû hıfzuhümâ ve hüvel aliyyül azim."

25 Oca 2023 - 15:00 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Başkent Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Başkent hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Medya Başkent editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Başkent değil haberi geçen ajanstır.