Yeni Yılın İlk Faiz Kararı Açıklandı… İşte…!

Yeni Yılın İlk Faiz Kararı Açıklandı… İşte…!

Yeni yılın ilk faiz kararı açıklandı… İşte…! Faiz ne kadar oldu? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan açıklama geldi mi? Tüm detaylar...

Yeni yılın ilk faiz kararı açıklandı… İşte…! Faiz ne kadar oldu? Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'ndan açıklama geldi mi? Tüm detaylar...

faiz-oranlari.webp

Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 17'de sabit bıraktı. 2021 yılının ilk faiz kararı açıklanırken Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini yüzde 17'de bıraktı.

Merkez Bankası tarafından faize yönelik açıklama yapılarak, politika faizi olan vadeli ihale faiz oranını yüzde 17'de bıraktığını açıkladı.

Naci Ağbal başkanlığında Merkez Bankası faiz oranını açıkladı. 2020 yılın Aralık ayında faiz oranı yüzde 17 yükseltilmişti. 2021 yılının ilk faiz oranına yönelik toplantı gerçekleşti. Yapılan toplantı kapsamında faiz oranlarının yüzde 17'de sabit bırakılacağı açıklandı.

faiz-oranlari.jpg

Yapılan açıklamalarda ekonominin geçtiğimiz yıl aşağı yönlü etkileri, bu yıl daha sınırda seyretmekle birlikte, bağlantılı sektörler ve hizmetlerde yavaşlama olduğuna dikkat çekildi.

Bununla birlikte iç talep koşulları, döviz kuru, birikimli maliyet etkileri ve diğer emtia fiyatları enflasyon görünümünü olumsuz etkilemeye devam edeceği bildirildi.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI ENFLASYONU ETKİLEYEN UNSURLARI BELİRLEYECEĞİNİ AÇIKLADI

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, enflasyonu etkileyen unsurları belirleyeceğini açıkladı. Geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık ayında yapılan Para Politikası Kurulu toplantısında iç talep üzerindeki yavaşlatıcı etkiler ve kredilerin belirgin hale gelmesi üzerine konuşuldu. Böylelikle enflasyon üzerinde oluşacak maliyet ve talep unsurlarının kademede olarak zayıflatılacağı öngörüldü.

faiz-oranlari-001.jpg

Bazı sektörlerde belirginleşen arz kısıtları ile ücret ve yönetilen fiyat ayarlamaları, orta vadeli enflasyon üzerindeki önemi korumaktır. Bundan dolayı kurul, enflasyondaki kalıcı düşüşe kararlılıkla koruyacak.

Fiyat istikrarının kalıcı olarak tesis etmesinin yanında, ters para ikamesinin başlaması, ülke risk primlerinin düşmesi ve döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi yönünde finansal istikrarı olumlu etkileyecek. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, enflasyonu etkileyen tüm unsurları belirliyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.