Yatırımcılar 2021'de Neye Yatırım Yapacak?

Yatırımcılar 2021'de Neye Yatırım Yapacak?

Yatırımcılar 2021'de neye yatırım yapacak? 200 Yılı, salgınla mücadeleyle geçti. 2021'de salgının bitmesi bekleniyor. İşte olasılıklara göre yatırımlar

Yatırımcılar 2021'de neye yatırım yapacak? 
200 Yılı, salgınla mücadeleyle geçti. 2021'de salgının bitmesi bekleniyor. İşte olasılıklara göre yatırımlar

2020 yılına damgasını vuran pandemi, 2021'de etkilerini sürdürecek olsa da aşılamanın hayata geçmesiyle normalleşme beklentileri artmış durumda. Altının yüzde 59, mevduatın ise yüzde 8,9 getiri sağladığı 2020 yılında yatırımcılar döviz ve değerli metallere yöneldi.

Bu süreç içerisinde Türkiye'nin beş yıllık Kredi Risk Primi (CDS) oranı geniş bir bantta hareket etti ve 18 Aralık itibariyle 360 seviyesinde bulunuyor. 2020 yılının ocak ayında 234,8 olan CDS, yıl içerisinde 643,2'ye kadar yükseldi.

2020/11/10/medyabaskent-haber-borsa.jpg

2021'DE EKONOMİDE NASIL BİR YOL İZLENMELİ?

2021'de ekonomide nasıl bir yol izlenmeli? Bu yıl hisse senetleri, yatırımcısına kazandırmaya devam edecek. TL varlıklar ilgi görecek bununla birlikte dolar ve altın portföylerde yer almaya devam edecek. Mevduatın yanında fonlar sabit getirili yatırım araçları içerisinde alternatif bir seçenek olarak öne çıkacak.

Hisse senetlerinde pandemiden en fazla etkilenen sektörlere ilgi artarken ucuz kalan Borsa 30 hisselerinde değer artışları dikkat çekecek. ABD'nin yeni başkanı Biden'in ocak ortasında göreve başlamasıyla birlikte gözler ABD'de olacak. ABD Merkez Bankasının gerçekleştireceği hamleler global ölçekte paranın rotasını belirleyecek.

2020/11/21/altin-ve-doviz-gerilerken-borsa-haftayi-deger-kazanarak-kapatti.jpg

TÜRKİYE AÇISINDAN

Türkiye açısından ise enflasyonun ve dolara yönelik talebin ne ölçüde kontrol altına alındığı ana belirleyici nokta olacak. Türkiye'de Kasım 2020'de ekonomi yönetimindeki değişimle birlikte yaşanan gelişmeler, normalleşme adımlarının 2021 yılında ivmelenmesi yönündeki beklentiyi artırıyor.

Gelişmeler sıcak para akışının devamını ve TL varlıklara ilginin artması yönündeki beklentiyi güçlendiriyor. Hemen keskin bir iyileşme gözlenmese de daha iyimser beklentiler yatırımcıların gündeminde olacak. 2021'in ilk yarısında borsaya ilgi devam edecek.

2021 YILININ İLK YARISINDA BORSA

2020'de yatırım araçlarında özellikle altın, Borsa ve emlak ön plana çıktı. 2021 yılının ilk yarısında Borsaya yönelik ilginin devam edeceği öngörülüyor. Ancak artan bireysel yatırımcı ilgisinin ivmesinin zamanla azalabileceğini ve hisse bazlı gerçekleşen sert yükselişlerin yansımalarının da yaşanması olasılığının arttığını hesaplamak gerek.

Altın bu yıl da güvenli liman algısı ile portföylerde bulundurulmaya devam edecektir. Döviz yatırımı yapan yatırımcıların Eurobond vasıtasıyla vade ve getiride daha uzun soluklu bir aksiyon alması beklenebilir. Güvenli limanları tercih eden yatırımcılar ise artan faizor anları sebebiyle uzun vadeli mevduattaki stopaj avantajı ile 6 ay ve 1 yıllık faiz oranlarından 2021 yılı mart ayına kadar yapacakları vade yenileme süreçleri ile yararlanabilirler.

2021/01/01/cok-para-003.jpg

EKONOMİK AKTİVİTEYE BAĞIMLI OLAN EMTİALAR

Bu dönem de yatırımcıların kendi risk algısına göre portföy oluşturması gerekirken özellikle hisse senedi yatırımlarında aracı kurum model portföy önerileri gibi daha uzun vadeli bir anlayışla hisse senedi seçmeleri mantıklı olacaktır. Emtia tarafında eğer ekonomik ivme beklenenden daha hızlı hareket ederse petrol, bakır gibi ekonomik aktiviteye bağımlı olan emtialar ön plana çıkacaktır.

Risklerin devam edeceği beklentisi ise altın, gümüş gibi değerli madenlere olan ilginin devamını getirecektir. 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.