Varlık Fonu Nedir, Hangi Amaçla, Hangi Tarihte, Ne Zaman Kuruldu? Varlık Fonu’nun Sağladığı Yararlar Nelerdir? Türkiye Varlık Fonu Hakkında Merak Edilen Her Şey…

Varlık Fonu Nedir, Hangi Amaçla, Hangi Tarihte, Ne Zaman Kuruldu? Varlık Fonu’nun Sağladığı Yararlar Nelerdir? Türkiye Varlık Fonu Hakkında Merak Edilen Her Şey…

Varlık Fonu nedir hangi amaçla, hangi tarihte, ne zaman kuruldu? Varlık Fonu’nun sağladığı yararlar nelerdir? Türkiye Varlık Fonu hakkında merak edilen her şey.

Varlık Fonu nedir, hangi amaçla, hangi tarihte, ne zaman kuruldu? Varlık Fonu’nun sağladığı yararlar nelerdir? Türkiye Varlık Fonu hakkında merak edilen her şey...

Türkiye'de bulunan dev kuruluşların Varlık Fonu'na devredildiği açıklandı. Halk Bankası, Borsa İstanbul, Türk Hava Yolları, Milli Piyango, At Yarışları, Ziraat Bankası gibi şirketlerin Varlık Fonu'na devredildiği açıklandı.

varlik-fonu-001.jpg

Peki Varlık Fonu nedir? Varlık Fonu hangi amaçla ve ne zaman kuruldu?

Ulusal varlık fonları deyince, finansal varlıklara yatırım yapmak, bu sayede gelirin artmasını hedefleyen devletin yönetimi altında çalışan fonlar olarak bilinmektedir. Bütçe fazlalığından oluşan Varlık Fonu geliri, devletin yönetimi altında bulunan fonlardır.

Varlık Fonu'nun diğer bir özelliği ise mevcut vergi yükünün düşünmesidir. Kişi Varlık Fonu kurarak fazla bütçesini buraya aktarır. Aktarılan bütçe ile ulusal ya da uluslararası bazı finansal varlıkları satın alma girişiminde bulunarak, gelirini arttırır. Bu da gelecek kuşakların refah seviyesini arttırır.

En önemli dikkat edilmesi gereken nokta ise getiri ve risk dengesini gözetmesidir. Varlık Fonu kuruluşunun, diğer bir nedeni ise var olan kısıtlamalardan sıyrılmaktır.

2016 tarihinde 26 Ağustos’ta resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Türkiye Varlık Fonu'nun, ana faaliyet konusu sermaye piyasalarında araç çeşitliliğini ve kamuya ait varlıkları ekonomiye kazandırmayı amaçlamaktır.

varlik-fonu-002.jpg

VARLIK FONU ESNASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER?

Varlık Fonu esnasında dikkat edilmesi gerekenler? Stratejik dış kaynak temin etmek ve büyük oranda yatırım yapmak için bu fonun alt kademesinde, fonlar kurmak için Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketi kuruldu.

Varlık Fonu, 3 Köprü Otoyollar Havalimanı, Kanal İstanbul, Nükleer Santral gibi büyük projelerle, kamuya borç arttırmadan finansman sağlamayı hedeflemiştir.

varlik-fonu-003.jpg

Şirket yatırım yapacağı esnada, risk ve getiri tercihleri dikkate alarak, şirket paylarının yurt dışında ya da Türkiye'de kurulan şirketlerin payları, ihraç edilen sermaye, kira sertifikaları gibi büyük kuruluşlar Türkiye Varlık Fonu adı altında gerçekleşiyor. 

Türkiye Varlık Fonu'nun, 50 milyon lira kuruluş sermayesi, özelleştirme fonunda karşılanmış.

Türkiye Varlık Fonu yönetimi, 3 yıllık stratejik yatırım planı çerçevesinde kurulmuş ve Bakanlar Kurulu tarafından onaylanarak yürürlüğe alınmıştır.

varlik-fonu-004.jpg

Türkiye Varlık Fonu kaynakları arasında yüksek kurulunca özelleştirme, program ve kapsam çerçevesinde bulunan ve özelleştirme fonundan, fona aktarılmasına karar verilen nakit fazlasından oluşur.

Kurulacak olan alt Fonlar ise Türkiye Varlık Fonu denetime tabi tutulur.

Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyeliğine; Yiğit Bulut, Himmet Karadağ Kerem Alkin ve Oral Erdoğan atandı.  Varlık fonu Bakanlığı’nda ise Mehmet Bostan yer almaktadır.

En büyük Varlık Fonları sıralamasına; Norveç 885, Çin 814, BAE 792, Kuveyt 592, Arabistan 576 yer alır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.