Toprağa İhtiyaç Duymayan Hava Çiçekleri Üretimde

Toprağa İhtiyaç Duymayan Hava Çiçekleri Üretimde

Antalya'da bir tarım firması tarafından yurt dışından fidan olarak ithal edilerek yetiştirilen, toprağa ihtiyaç duymayan 'hava çiçeği', kadınların yeni gözde çiçeği oldu.

Hava Çiçeği Antalya'da dekoratif çiçekler üzerine üretim ve dağıtım yapan bir firma İspanya'dan fide getirdi. Ancak getirilen fideler, yetiştirilip Hava Çiçeği (Tillandsia) olarak alıcılarının yeni gözdesi. Ayrıca yetiştirildikten sonra hava çiçeği olarak  9 ila 100 TL arasında satılıyor. 

Kadınların yeni gözdesi olan Tillandsia 10 bin adet yetiştirilerek değişik dekoratif eşyaların içine konularak satışı yapılıyor. Bu sayede toprağa ihtiyaç duymaması nedeniyle böceklenme, sineklenme ve hastalanma riski bulunmuyor.

hava-cicegi-topraksiz.png

Hava Çiçeği İspanya'dan Getiriliyor

Firma sahibi Haydar Bülent Yıldırım, hava çiçeğinin İspanya'dan geldiğini, yosun familyasının bir üyesi olduğunu anlattı. Bu çiçekle kadınların yeni yeni tanıştığını söyleyen Yıldırım, topraksız çiçeklerin avantajlı yanlarını şöyle anlattı:

" Bu bitki, yosun familyasından bir çiçek. Toprağa hiç ihtiyacı yok. Sadece haftada birkaç kez fısfıs su ile yaşayabiliyor. Uzayıp giden, çok güzel bir dekoratif çiçek. Topraksız olduğu için gübre ihtiyacı da olmuyor. Bununla birlikte sineklenme ile hastalanma riski hiç yok. Bu ürün bize fide olarak İspanya'dan geliyor. Hava çiçeğinin üretimini yapıp dağıtımını gerçekleştiriyoruz. İlk parti olarak 10 bin adet yetiştirdik. Her yeni üretim bandında bu sayı artacak. Bu çiçekleri değişik dekoratif ürünlerin içine koyarak dağıtımını yapıyoruz. Oldukça popüler bir çiçek haline geldi."

9 TL , 100 TL Fiyatlarıyla Satışta

Kullanılan dekoratif eşyalara göre ücretlendirilen çiçeğin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle farklı aksesuarlarla da satışa çıkacak. 9 ila 100 TL arasında satılan topraksız çiçek, Türkiye'nin farklı şehirlerinde kadınlarla buluşmaya hazırlanıyor.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.