Ticaret Bakanı Açıkladı: İhracatta Durumumuz Çok İyi

Ticaret Bakanı Açıkladı: İhracatta Durumumuz Çok İyi

Ticaret Bakanı açıkladı: İhracatta durumumuz çok iyi. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda ticari verileri açıkladı.

Ticaret Bakanı açıkladı: İhracatta durumumuz çok iyi. 
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılını değerlendirdiği toplantıda ticari verileri açıkladı.

ihracat-1.jpg

2020'DE İTHALAT, İHRACATIN YÜZDE 77,3'ÜNÜ KARŞILADI

2020'de ithalat, ihracatın yüzde 77,3'ünü karşıladı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Aralık ayında gerçekleşen ithalatın, 2019 yılının aynı zaman dilimine göre, Yüzde 12'ye varan bir artış gösterdiğini ve 22,5 milyar dolar olarak verilere yansıdığını ifade etti. Buna göre, "altın hariç Aralık ayında vuku bulan ithalat 20 Milyar dolar. 2020 yılı toplam ithalat 220 Milyar dolar. Altın çıkarıldığında bu rakam 194 milyar dolar olarak kendini gösteriyor" değerlendirmesinde bulundu.

ihracat.jpg

"44 ÜLKEYE ÜRÜN GÖNDERDİK İHRACAT REKORU KIRDIK"

"44 Ülkeye ürün gönderdik ihracat rekoru kırdık" Bakan Pekcan, "2020 yılında ülkelere göre ihracatta,44 ülke ile rekor kırıldığını ifade ederek ihracat yapılan ilk 3 ülke olarak ABD, İsrail ve Güney Kore'nin var olduğunu belirtti.  Buna göre, 29 fasılda da rekor gerçekleşmiş oldu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bu rekorun duyurusunu "2020 yılında sektörlere göre ihracatta, 29 fasılda da rekor kırdık." diyerek basın mensuplarına açıklamada bulundu.

ihracat-001.jpg

Türkiye'de ihracat yapan firma sayısının da 2020 yılında artış gösterdiğini verilere dayanarak belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, toplam 18 bin 123 şirketin 2020 yılında ihracat yaptığının altını çizdi. 

ESNAFA VE TÜCCARA DESTEK

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, esnaf ve tüccarlara verilen desteklere dair rakamları da paylaştı. Esnafa ve tüccara destek. 1 Milyon 200 Bin kişinin destek ve yardımlara başvurduğunun altını çizen Ruhsar Pekcan, esnafı güçlendirmek en büyük hedefimiz ifadelerini kullandı. 2021 yılında ihracat yapan firma sayısının da artmasını planladıklarını dile getirdi.

 

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.