Tarsus Açık Cezaevinde Coronavirüs Alarmı. CHP'li Ali Mahir Başarır Adalet Bakanına Sordu: Önlem Yok Mu?

Tarsus Açık Cezaevinde Coronavirüs Alarmı. CHP'li Ali Mahir Başarır Adalet Bakanına Sordu: Önlem Yok Mu?

Tarsus açık cezaevinde coronavirüs alarmı. CHP'li Ali Mahir Başarır Adalet Bakanına sordu: Önlem yok mu? Virüs diğer mahkumlara da bulaştı mı?

Tarsus açık cezaevinde coronavirüs alarmı. CHP'li Ali Mahir Başarır Adalet Bakanına sordu: Önlem yok mu? Virüs diğer mahkumlara da bulaştı mı?

Tarsus Açık Cezaevi’nde bir kişinin Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen karantinaya alınmayıp diğer tutuklu ve mahkûmlarla aynı ortamda bulundurulduğu bilgisinin kendisine ulaştığını belirten CHP’li Başarır, “ Adalet Bakanlığı, tüm cezaevlerinde koronavirüs salgını ile ilgili tedbirleri almak zorundadır.

Bize gelen bilgiler, Covid-19 testi pozitif çıkmasına rağmen diğer tutuklu ve mahkûmlarla aynı ortamda bulunan hastadan dolayı Yasin Gündoğdu, Ömer Avuş, Cuma Kara, Abdurahman Baran, Ümit Yıldız, Emre Acar, Mustafa Bulut, Bülent Basan, Muhammet Korkut Ata ve Ufuk Veysanoğlu adlı tutuklu ve mahkûmların da koronavirüse yakalandığı yönündedir.

CEZAEVİ KAMPÜSÜNDEKİ EKMEK FIRININDA ÇALIŞAN 40 KİŞİDEN YARISININ KORONAVİRÜSE YAKALANDIĞI

Daha da kötüsü cezaevi kampüsündeki ekmek fırınında çalışan 40 kişiden yarısının koronavirüse yakalandığı bilgileri de bize ulaşmıştır. Bu durum tüm cezaevinde bulunanların sağlığını tehlike altına atmaktadır.” dedi.  

CEZAEVİNDE GEREKLİ TEDBİRLER

Tarsus Açık Cezaevi’nde bulunan tutuklu ve mahkûmların yakınlarının ve ailelerinin uyarılarının dikkate alınmadığını ifade eden CHP’li Başarır, “Adalet Bakanlığı bir an önce bu uyarıları dikkate alarak cezaevinde gerekli tedbirleri uygulamaya başlamalıdır.

Cezaevlerinde bulunanların herkes gibi sağlıklı ortamda yaşamaya hakları vardır. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve 2 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan koronavirüs ile ilgili cezaevlerinde ciddiyetten uzak anlayış kabul edilebilir bir durum değildir.  

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını istediği önergesinde;

“Mersin İli Tarsus İlçesinde bulunan Tarsus Açık Ceza İnfaz Kurumu’nda Covid-19 testi pozitif çıkan bir mahkûmun karantinaya alınmadığı, devamında diğer tutuklu ve mahkûmlarla aynı ortamı kullanmaya başladıktan sonra Covid-19 virüsünün; Yasin Gündoğdu, Ömer Avuş, Cuma Kara, Abdurahman Baran ve Ümit Yıldız adlı tutuklu ve mahkûmlara bulaştığı bir müddet sonra da Emre Acar, Mustafa Bulut, Bülent Basan, Muhammet Korkut Ata ve Ufuk Veysanoğlu adlı tutuklu ve mahkûmlara bulaştığı bilgileri tarafımıza ulaşmıştır.

Ayrıca Tarsus Cezaevi Kampüsü’nde, fırında çalışan 40 kişiden yarısının Covid-19 testlerinin pozitif çıktığı söylenmektedir.

Bu sebeple de cezaevinde kalan tutuklu ve mahkûmlarının büyük bir çoğunluğuna virüsün bulaştığı düşünülmektedir. Mahkûmların kaldığı binada koronavirüs hastalarının büyük oranda artması nedeniyle telefon kuyruklarının oluştuğu da gelen bilgiler arasındadır.

Tüm bu gelişmeler sonucunda tutuklu ve mahkûmların ailelerinin uyarılarına rağmen Tarsus Açık Cezaevi’nde gerekli tedbirlerin alınmadığı, koronavirüs hastaları ile diğer tutuklu ve mahkûmların hala aynı ortamda bulundukları yine gelen bilgiler arasındadır.” açıklamalarına yer vererek şu soruların yanıtlanmasını istedi:

ali-mahir-basarir.jpegDİĞER MAHKÛMLARLA AYNI ORTAMDA

  1. Bir mahkûmun Covid-19 testi pozitif çıktığı bilinmesine rağmen neden karantinaya alınmayıp diğer mahkûmlarla aynı ortamda bulunmasına izin verilmiştir?

  2. Tarsus Açık Cezaevinde bulunan tutuklu ve mahkûmların yakınlarının, ailelerinin uyarıları dikkate alınmayıp neden gerekli tedbirler uygulanmamıştır?

  3. Tarsus Cezaevi Kampüsü’nde şu anda koronavirüs hastası kaç tutuklu, mahkûm ve görevli personel bulunmaktadır?

  4. Tarsus Cezaevi Kampüsü’nde koronavirüsten dolayı hayatını kaybeden tutuklu, mahkûm ya da görevli personel var mıdır? Varsa kaç kişidir?

  5. koronavirüs hastası olan toplam kaç tutuklu, mahkûm ve görevli personel vardır?

  6. Türkiye genelindeki tüm cezaevlerinde koronavirüs hastası olan toplam kaç tutuklu, mahkûm ve görevli personel vardır? Koronavirüs hastalığından dolayı kaç tutuklu, mahkûm ve görevli personel hayatını kaybetmiştir?

  7. Cezaevlerinde bulunan ve koronavirüse yakalanan tutuklu ve mahkûmlarla ilgili Sağlık Bakanlığı ile birlikte koordineli bir çalışma yürütülmekte midir? Yürütülmekte ise bu çalışmalar nelerdir?

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.