Salgın Sürecinde Geliri Düşen İşletmeler Nasıl Yönetilmeli?

Salgın Sürecinde Geliri Düşen İşletmeler Nasıl Yönetilmeli?

Salgın sürecinde geliri düşen işletmeler nasıl yönetilmeli? Çok sayıda işyeri salgın sürecinde zorlu günler yaşıyor. Bu süreç en kolay nasıl atlatılır?

Salgın sürecinde geliri düşen işletmeler nasıl yönetilmeli? Çok sayıda işyeri salgın sürecinde zorlu günler yaşıyor. Bu süreç en kolay nasıl atlatılır?

BAZI FİRMALAR DEĞERLERİNE DEĞER KATTI

Mart 2020'den bu yana Ülkemizi ve Dünyayı kuşatan Covid-19 salgını çoğu sektör için 1929 krizinden sonra en büyük kriz olarak kayıtlara geçti. Teknoloji, sağlık, ilaç, temizlik, gıda, dağıtım ve e-tıcaret firmaları için ise en büyük fırsat. Amazon, Zoom, Pfizer gibi bazı firmalar değerlerine değer kattılar.

Sektörlerin Covid krizinden etkilenmesi farklı boyutlarda oldu. Özellikle fiziksel birliktelikle hizmet sunan eğlence, turizm, yeme-ıçme gibi sektörler ölümcül, yine inşaat sektörü derin bir şekilde etkilendi, endüstriyel mal üretimi sektöründe ise küçülmeler yaşanıyor.

KAZANAN SEKTÖRLERDE Mİ, YOKSA KAYBEDENLERDE Mİ

Firma yöneticileri, öncelikle firmalarının kazanan sektörlerde mi, yoksa kaybedenlerde mi olduğunu tespit etmeleri gerekir.

Sıkıntı başlayalı 10 ay oldu. Zaten birçok firma dayanma düzeyini test etti olası senaryolardan en kötüsünü gördü. Dolayısıyla bu nokta artık sıçrama noktasıdır denilebilir.

FİRMA KENDİ DURUMUNU DOĞRU TESPİT ETMELİ

Öncelikle firma kendi durumunu doğru tespit etmelidir. Sektör ve pazar analizi yapmalı, hedef pazarı yeniden tanımlamalıdır. Çünkü Covıd pazarı ve pazardaki ihtiyaç, talep ve talep biçimlerini değiştirdi.

2021/01/22/isci-fabrika-002.jpgNELER SAĞLAM, NELER TAHRİP OLDU

Sonra işletmesinin içine dönerek, süreçten sonra elinde neler kaldı, neler sağlam, neler tahrip oldu doğru olarak tespit etmelidir. Belki bu sıkıntılı sureci fırsat bilmeli. 

Bu süreçte işletme sahipleri ve yöneticilerin işletme yönetimi, ekonomisi, stratejik yönetim, pazarlama, kriz yönetimi gibi konularda uzman olan akademisyen veya danışmanlardan profesyonel destek almaları işleri kolaylaştıracaktır.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.