Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu; Asgari Ücret Vergiden Muaf Olmalı

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu; Asgari Ücret Vergiden Muaf Olmalı

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu; Asgari ücret vergiden muaf olmalı. Asgari ücrete yönelik yapılan birçok araştırma, bu ücretin açlık sınırında olduğunu ve yarısının vergiye gittiğini gösteriyor. Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, asgari ücret hakkında konuştu...

Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu; Asgari ücret vergiden muaf olmalı. 

Asgari ücrete yönelik yapılan birçok araştırma, bu ücretin açlık sınırında olduğunu ve yarısının vergiye gittiğini gösteriyor. Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, asgari ücret hakkında konuştu. Bakın ne diyor…

Asgari ücreti belirleme aşamasında, zamlar ve gıdaya gelen fiyat farklarının da önde tutulması gerektiğini söyleyen Prof. Dr. Hayri Kozanoğlu, 2021 asgari tutarın 3 bin 770 TL olması gerektiğini savunuyor.

prof-dr-hayri-kozanoglu-asgari-ucret-vergiden-muaf-olmali.jpg

Türkiye’de yaklaşık 10 milyon kişi asgari ücretle geçinmeye çalışıyor. Asgari ücret görüşmeleri devam ederken Kozanoğlu, asgari ücretin 3 bin 770 TL olması gerektiğini söyledi.

Asgari ücrete yönelik hesaplama yapan Kozanoğlu, bu ücret ile çalışan kişilerin borçlarının çok olduğunu, gerekli besin alamadıklarını çünkü gıdaya yapılan zammın fazla olduğunu, çocuklarının eğitimi için gerekli düzenlemeleri sağlayamadıklarını dile getirdi.

Sözlerine devam eden Kozanoğlu, asgari ücretle geçinen ailenin, ithal mallarına eğilimlerinin yüksek olduğunu, aldıkları ücret neticesinde dövize yönelmelerinin imkânsız olduğunu ve kredi kartı kullanan kişilerin genelde asgari tutarla çalışan kişiler olduğunu söyledi.

Asgari ücrette hakça bir düzenleme istediğini söyleyen Kozanoğlu, salgın sürecinde gıda fiyatlarının daha fazla artış gösterdiğini ve bütün bunları göz önünde bulundurarak, asgari tutarın, vergiden muaf olması gerektiğini dile getirdi.

Asgari ücretin belirlenmesinde gıda artış oranlarının dikkate alınarak, 3 bin 770 TL’ye çıkarılması gerektiğini söylüyor.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.