Otomatik Vites Otomobil Yoğun İlgi Görüyor

Otomatik Vites Otomobil Yoğun İlgi Görüyor

Otomatik vites otomobil, bu yılın en çok ilgi gören araç çeşidi olarak piyasaya damga vurdu. Yapılan araştırmalara göre satılan araçlardan her 10 otomobilden 7'si otomatik vites.

Otomatik vites otomobil alıcının tercihi oldu. Araştırmalar sonucu araba alıcıları otomatik şanzımanlı otomobillere göz gezdiriyor. Bu sayede otomatik araç satış adetleri öndeki aylara kıyasla yüzde 42,1 oranında arttı.

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2021 Ocak-Şubat döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 37,4 büyüdü. 102 bin 232 adet olarak talep gördü. Otomobil satışları, 2021 yılı iki aylık döneminde geçen yıla göre yüzde 34,1 artarak 80 bin 107 adet oldu. Hafif ticari araç seçimi ise yüzde 51 artarak 22 bin 125 adede ulaştı.

otomatik-vites-haberi.png

OTOMATİK VİTES ALICILARIN TERCİHİ

Bu tercihler ile birlikte otomatik vites araç satışları yükselişe geçti. Bu sayede Türkiye otomobil pazarında, şubat sonunda otomatik şanzımanlı otomobiller 60 bin 437 adetle yüzde 75,4 pay alındı. Ancak manuel şanzımanlı otomobillerin payı 19 bin 670 adet satışla yüzde 24,6 oldu.

Özellikle bu iki aylık dönem içinde her 10 araçtan 7'si, otomatik şanzımanlı olarak satışı gerçekleşti.

Geçtiğimiz yılın Ocak-Şubat döneminde otomatik vites araçların toplam pazardaki payı yüzde 71,2'ydi. Satışı da 42 bin 541 adet oldu. Böylece geçen dönemde satış adetleri yüzde 42,1 arttı.

D, E, F SEGMENTLERİ OTOMATİK VİTESLİ

Segment türünden belirtildiğinde, en yüksek otomatik şanzıman payına yüzde 100 ile ultra lüks segmenti (F), lüks segmenti (E) ve üst-orta segment (D) sahip oldu.Bu segmentleri, yüzde 96,5'le en küçük şehir otomobilleri olarak bilinen A segment, yüzde 73,52le küçük araç sınıfı olarak bilinen B segment ve yüzde 70,7 ile de kompakt sınıf ya da alt orta sınıf olarak adlandırılan C segment takip etti. Otomobil pazarı gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde tercih edilen gövde tipi yüzde 42 payla yine sedan otomobiller olurken yüzde 33,8 payla SUV ve yüzde 22 payla hatchback (HB) modelleri takip etti.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.