Merkez Bankası Faiz Oranını Artıyor mu? Naci Ağbal Açıkladı!

Merkez Bankası Faiz Oranını Artıyor mu? Naci Ağbal Açıkladı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, faiz kararını açıkladı. Naci Ağbal, bu oranın yüzde 17 seviyesinde tutulduğunu açıkladı.

Merkez Bankası yapılan toplantı sonrası faiz kararını açıkladı. Merkez bankası faiz oranının sabit tutulduğunu bildirdi. Bunun dışında Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, faiz oranının yüzde 17 seviyesinde sabit tutulduğunu açıkladı. 

Naci Ağbal, fiyat istikrarı ve kalıcı düşüşe değinerek para politikasının sabit tutulduğu belirtti. Merkez Bankası Başkanı Ağbal, bu kararın uzun süre devam edeceğini bildirdi. Bu yüzden yüzde 17 olan faiz oranı bu ayda aynı oranda devam edecek. 

Naci Ağbal'ın Merkez Bankası Para Politikasının başına gelmesiyle faiz oranı 10.25'ten 17'ye kadar gitti. Ocak ayında Naci Ağbal önderliğinde yapılan toplantı sonucunda faiz oranının sabit kalacağına dair karar verilmişti. Bugün yapılan toplantı sonrası açıklamada bulunan Naci Ağbal, faizin sabit kaldığını açıkladı. 

faiz-karari.jpg

‘Faiz Oranları Sabit Kaldı! Salgın ve Ekonomi Göz Önünde Tutuldu’

Şubat ayı içerisinde yapılan para politika toplantısı sonrası Ağbal, faiz oranının sabit kaldığını açıkladı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ‘merkez bankası faiz oranları sabit kaldı! Salgın ve ekonomi göz önünde tutuldu. Çünkü salgın sürecinde artma yönünde bir karar alınamaz. Ekonomik olarak vatandaşa yardım etme kanısındayız. Faiz kararını yüzde 17 seviyesinde sabit bıraktık. Ocak ayının toplantısında alınan bir karardı. Yüksek kredi büyümesi için iç talebin olumsuz etkisi devam ediyor. Son dönemde faiz dışında kredi büyümesi de yavaşlamaya geçmiş durumda. Finansal koşullarda sıkışma yaşanıyor.’ dedi.

Bunun dışında iç politika ve döviz başta olmak üzere fiyatlama ve enflasyonun olumsuz etkiler yaratıyor. Bundan istinaden iç talep ve kredilerin yavaşlatıcı etkisi gündeme geldi. Enflasyon üzerindeki etkilerin düşeceğini söyleyen Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal, ‘maliyet kademeli olarak zayıflayacak. Fiyatlardaki artış eğilimi ve arz kısıtlamaları ile fiyat ayarlamaları korunacaktır. Öte yandan fiyat istikrarı ve kalıcı düşüş ön planda tutuluyor. Çünkü kalıcı düşüş ve enflasyona işaret eden göstergeleri yakından inceledik. Bunun dışında fiyatlandırma ve yayılım endeksini de incelemeye aldık.’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz oranını yüzde 17'de tuttu. Merkez Bankası, ‘ekonomik düzeyi göz önünde tuttuk. Birikimli faaliyet ve döviz kuru enflasyonu olumsuz etkiliyor.’ dedi.

Haber Editörü
Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.